Социалният антрополог Харалан Александров изрази сериозна загриженост относно текущото състояние на младите хора в България, като посочи нарастващата агресия сред тях като един от най-сериозните проблеми.
Пред радио "Фокус" той заяви, че все повече се усеща "нещо ужасно" при младите, а изблиците на агресия сред младежите и юношите стават все по-чести и видими.
Незабавни действия
Александров подчерта, че това изисква незабавни действия, за да се предотврати задълбочаването на този социален проблем, но засега не вижда конкретни мерки, които да се предприемат.
Според него, един от основните проблеми е липсата на ясна политика за справяне с агресията сред младите хора. Александров обясни, че този проблем не е само временно явление, а се е превърнал в част от ежедневието, което изисква сериозно внимание от страна на властите и обществото.
Страх от насилие
Освен това, той говори и за важността на националните и регионалните политики в България, които да подкрепят здравословното развитие на младежката общност, както и да се създаде безопасна и подкрепяща среда за младите хора, в която те да могат да се развиват без страх от насилие.
Антропологът изрази тревога и по отношение на социалната поляризация, като отбеляза, че радостта от приемането на България в еврозоната не е споделена от всички, а обществото е силно разделено по този въпрос.
Според него, въпреки усилията на проевропейски настроените управляващи, по-голямата част от българите още не са убедени в правилността на това решение.
Харалан Александров изтъкна и значимото възстановяване на регионалното развитие в България, което е било пренебрегвано през последните години. По думите му, това възстановяване е важен успех на настоящето правителство, който все още не е получил достатъчно внимание в медиите.
Външната политика
По отношение на външната политика, той коментира и новината за възстановяването на нормализацията между България и Северна Македония, отбелязвайки, че радостта от това е всеобща, но все още трудно осъзнавана от много хора в страната.
Какво следва? Според Александров, основната стъпка в момента е да се обърне сериозно внимание на младежката агресия и да се прилагат конкретни политики, които да предотвратят ескалацията на този проблем.