И шефът на КАТ ще пуши

https://blitz.bg/obshtestvo/i-shefat-na-kat-shte-pushi_news26638.html Blitz.bg

Шефът на КАТ Алекси Стратиев заяви, че подкрепя стачката на своите служители. "Подкрепям моите колеги, ще застана зад тях има много проблеми в системата, като от ден на ден натоварването става по-голямо. Моите служители знаят, че каквото и да става аз винаги ще застана зад тях", заяви пред журналисти ръководителят на КАТ, предаде репортер на Агенция БЛИЦ.

Стратиев каза, че не знае точно под каква форма ще е протеста, но всички тези проблеми трябва да бъдат решени. В момента е притеснително, че няма хора, които искат да работят за КАТ. Социологическо изследване е показало, че главната причина е ниското заплащане на пътните полицаи. Стратиев сметна все пак, че е недопустимо пътните ченгета да стачкуват, пускайки жълта светлина на светофарите, което се оформяло като намерение в последно време. Това щяло да затрудни хората и било абсурдно като идея, сметна ръководителят на Пътна полиция. Той бе категоричен, че трябват по-високи заплати и по-добри условия за работа. Според него в момента работните условия са потресаващи като за това бе дадена сградата на МВР на Лъвов мост. В центъра за изследване на демокрацията е направено проучване, по което КАТ е на второ място по процент на корупция. Ръководителят на КАТ призна, че има проблем с корупцията, но отказа да приеме това второ място. "Ако се касае за полицай на пътя, да склонен съм да го приема", заяви Алекси Стратиев. Той спомена още, че напоследък тези които предлагат подкупи на служителите му все по-често попадат под ударите на закона. Стратиев определи като напълно нормално, че полицаите излизат на стачка. Той припомни, че преди година подобно нещо са направили и лекари и военни, а полицаите също са хора. Понякога имало случаи, когато шофьорите сами изнудвали полицаите за взимане на подкуп, категоричен бе шефът на КАТ. До момента няма подадени сигнали за корупция на обявените за това телефони за това в МВР. Там идвали сигнали за дребни суми, но никой не давал конкретни факти. На въпрос какъв процент от глобите влизат в Пътна полиция, шефът й отвърна "никакъв". Голяма част от парите отиват в общината и в държавния надзор и в строителен контрол. Заради това от КАТ са поискали промяна, която се е приела и от Новата година би трябвало да влезе решение в сила, с което 50% от глобите ще влизат в КАТ за техника. Сега зависи само от бюджета дали това реално ще се случи. Не било морално глобите да не отиват в бюджета на Пътна полиция, смята шефът й. Той каза още, че прави голяма чест на главния секретар на МВР Павлин Димитров, че е подкрепил полицаите. Нивото на служителите е доста гротестно, но причина за това са ниските заплати, които получават катаджиите. Но тъй като се дават малки пари не може и да се очакват високи изисквания към хората, които са подбрани като кадри. Проблемът е, че за парите, които се предлагат в системата на КАТ идват много хора на ниско ниво, но те все пак не могат да си позволят да се държат просташки, защото работят с различен вид хора, категоричен е Стратиев. Той призна, че много рядко се срещат наистина кадърни полицаи каквито има в европейските държави. Средната заплата на пътните полицаи у нас е между 450 и 500 лева за чин сержант, а в строителството се дават над 1000 лева. Това принудило много катаджии да зарежат работата си и да започнат да работят като строителни работници, разказа Алекси Стратиев. Той говори и за промените в новия закон, които се очаква да влезнат от началото на Новата година. Законът вече е минал през Министерски съвет и чрез него ще бъдат въведени нови европейски изисквания, които трябва да навлезнат от началото на 2009 година. Голяма част от тези промени касаят младите шофьори. Според предложение в новия закон на всеки пет километра превишена скорост над 50 километра в час ще има допълнителна глоба от още 50 лева. За първи път в този проект се предлага и мярката обществено полезен труд. Лично кметът по община ще отговаря за изпълнението на това задължение. Ще бъде въведен и нов софтуер, който ще записва номера на колата, мястото на нарушение и имената на водача, като след това автоматично ще изкарва фиш за глобата, който веднага ще бъде изпратен чрез обратна разписка на нарушителя. Тази методика ще облекчи работата на пътните ченгета, както и ще ускори събирането на глобите. В днешно време парите за нарушения се заплащат в рамките на един месец. Новото е също, че собственикът на колата ще е длъжен той да заплати глобата, дори да е дал автомобила си на друг свой приятел по време на нарушението. Ако глобеният не е шофирал той ще бъде длъжен да доведе човека, на който е предоставил колата. Той ще има възможност да подаде жалба. С новите промени, ако нарушителят изплати глобата в седемдневен срок няма да му бъдат отнети. /Милан Николов, БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай