Икономисти с мрачна прогноза за парите на българите
Майка на три деца, казва, че ако миналата година е давала по около 5 лева на ден за покупки в магазина, сега всекидневният ѝ разход за храна е поне двоен
Икономисти прогнозират инфлацията да достигне близо 5% до края на годината, а цените на потребителските стоки да продължат да се увеличават, предава bTV.
Даниела, която е майка на три деца, казва, че ако миналата година е давала по около 5 лева на ден за покупки в магазина, сега всекидневният ѝ разход за храна е поне двоен.
„Хляб под лев и 70 в магазина няма, олио под 4 лева – абсурд да намери човек. Преди олиото беше 2,20-2,50 лв., хлябът беше около левче“, спомня си Даниела Николова.
По думите на Браншови организации разходите за производството на хляб са се увеличили почти двойно. По данни на Националния статистически институт общият доход средно на човек от домакинство през второто тримесечие на тази година се е повишил с 11.6% спрямо миналата.
Средният разход за този период се увеличил с 20.3%. Според изчисленията на КНСБ в края на годината едно тричленно семейство ще трябва да има с поне 100 лева повече доход. Така - минималната заплата трябва да нарасне до 764 лева.
„Следва, че всеки един от тези двама от работещите родители в тричленното домакинство трябва да получава заплата минимум 1010 лева нетно възнаграждение“, казва Виолета Иванова, заместник-директор на ИССИ при КНСБ.
По думите на експерти развитието на пандемията ще е ключово в определянето на бъдещите цени и разходи на потребителите.„Ако нямаме нова вълна на COVID, тогава можем да разчитаме, че ще се успокоят цените и инфлацията“, обяснява икономистът Румен Гълъбинов.
„Доколко този провал с ваксинирането ще се отрази на по-малка способност да се генерират нови доходи, това е ключовият въпрос“, предупреждава колегата му Георги Ганев.
Последвайте ни
0 Коментара: