Вечна младост не съществува за никое човешко същество. Остаряването е естествен процес, който започва щом прехвърлим двайсетте години. Според гените, които наследяваме, остаряването е повече или по-малко преждевременно и по-силно или по-слабо изразено. Но гените имат значение точно 50%, другите 50% зависят от начина ни на живот! Ето няколко прости навика, които трябва да усвоим, пише Elle. Те са базирани на последните открития на учените и са ни необходими, за да се запазим млади и в добра форма колкото е възможно по-дълго време.
Не става въпрос просто да се опитаме да имаме по-младежки вид, а да знаем, че с подходящите продукти и няколко лесни трика всеки човек може да запази красотата си, а заедно с нея - самочувствието и увереността си.

Отслабнете с няколко килограма

Колкото повече килограми показва кантарчето, толкова по-висока е биологичната възраст на тялото ни, както констатира неотдавна едно американско изследване. В стадий на затлъстяване килограмите добавят към тялото еквивалента на 9 години! Мастните клетки ускоряват процеса на остаряване и увеличават риска от здравословни проблеми като диабет, сърдечносъдови заболявания, артрит и някои форми на рак.   

Консумирайте повече омега 3

Тези мазнини, присъстващи най-вече в мазните риби, са нужни за доброто здраве на клетките и позволяват да се запази кожата по-стегната, свежа и млада. Недостигът на омега 3 може да я направи суха, грапава и без блясък. Ако не обичате сардини, херинга, скумрия и сьомга, които съдържат омега 3, наблегнете на зеленолистните зеленчуци, орехите, лененото семе. Ненаситените мастни киселини омега 3 са необходими и за доброто здраве на ставите.

Яжте повече орехи, ягоди, малини, череши, боровинки…

Те са изключително богати на полифеноли, антиоксиданти, които пречат на свободните радикали да поразяват клетките и да провокират преждевременното им стареене. Полифеноли има и в портокалите, и в червените чушки.

Разчупвайте рутината

Да вършите рутинни действия е лесно, не ви се налага да мислите и да взимате решения за банални неща. Предимството на това е, че използвате енергията си за по-важни работи. Но твърде многото фиксирани навици водят до преждевременно остарял поглед над живота. Според многобройни изследвания, хората, които редуват различни дейности, задачи и навици в ежедневието, се справят по-добре с непредвидените ситуации и промени, когато такива изникнат пред тях. Ето защо опитвайте се да редувате различни действия, задачи и начини на изпълнение, поне от време на време. Променяйте навиците си – свалете часовника и не го носете един ден, минете по различен маршрут на път за работа, пристигнете навреме за среща, ако обичайно закъснявате.

Не оставайте седнали дълго време

Избягвайте да седите повече от половин час неподвижни: станете, направете няколко крачки, протегнете се. Учените установиха, че дългото седене състарява организма също толкова интензивно, колкото и пушенето. Причината: неподвижната поза забавя метаболизма и дори спира някои от основните му процеси, което води до преждевременна дегенерация на клетките.

Сменете обичайния чай със зелен

Известен с ползите си за здравето, зеленият чай пречи на образуването на свободни радикали, отговорни за стареенето на клетките. Според едно изследване на китайски учени, хората, които пият по три и повече чаши на ден зелен чай, са биологично пет години по-млади от тези, които пият по-малко от една чаша на ден.

Вечеряйте по-рано

Опитайте се веднъж седмично да вечеряте към 17 часа и не яжте нищо до закуската на следващия ден. Дългите часове глад ще активират антиейдж механизмите на организма, които предпазват клетките от увреждане. Този благотворен ефект се задейства, ако правите пауза от 16 часа между две хранения. За да удържите, пийте чайове. Другият страничен добър ефект е, че ще отслабвате по килограм на месец, без да ви се налага да броите калориите.             

Добавете цвят в дрехите си

Вижте кой е модният цвят за сезона и го вкарайте във вашия гардероб! Ако през зимата, например, актуално е яркочервеното, а през лятото – жълтото, заложете на тях. Ако не искате да носите дрехи в хитовия за сезона цвят, тогава помислете за някой аксесоар – колан, шал, чанта, обувки – това е достатъчно, за да сте в крак с модата.

Дръжте тялото си изправено

Жените, които имат хубава стойка, изглеждат много по-млади от тези, които стоят приведени или с отпуснато на стола тяло. Когато сме изправени, си спестяваме мускулните болки и напрежението във врата. Ще ви помогнат упражненията по йога, които укрепват мускулите.

Яжте 50 % сурово

Половината от храната ви за деня трябва да бъде сурова. През този сезон това е лесно: една голяма богата салата, студена супа като гаспачо, моркови и ябълки, настъргани набързо, чаша смути.

Бъдете любознателни

Полезно е за мозъка ви. Дълго време учените смятаха, че с възрастта развитието на мозъка приключва и не му остава друго, освен да започне да запада. Но има добра новина – последните научни изследвания показват, че с различни процеси на обучение във всяка възраст могат да се създават нови нервни връзки. Кръстословиците са подходящи за поддръжка на мозъчната активност, но имайте предвид, че те не могат да развиват интелекта ни. При тях просто поддържаме постигнатото равнище на знания. Много по-ефикасно е да търсим нови предизвикателства, които тренират и скоростта на реакциите ни, не само паметта ни. Изключително важно е да си поставяме нови задачи – да започнем да учим чужд език, да четем енциклопедии, да се информираме за случващото се в света и у нас, да опитаме нов спорт, да си намерим ново хоби. Така ще развиваме мозъка си.

Не прекалявайте с тренировките

Карайте го умерено! Всеки знае колко полезен е спортът за здравето и добрия ни външен вид. Но лекари предупреждават, че не трябва да се прекалява и не бива да се потим много. Силното изпотяване при спортуване означава голяма загуба на енергия за организма. А това според традиционната китайска медицина нарушава енергийния баланс, което трябва да се избягва. Има хора, които по природа имат толкова високо енергийно ниво, че спокойно могат да тренират усилено и по този начин да изразходват излишната си енергия. Но за повечето от нас са подходящи по-леките спортове, без особена преумора. Според специалистите по аюрведа чудесни са гребането и северното ходене, тъй като предлагат разтоварване и движение в равна степен. Важно е спортът да доставя удоволствие, а не да се превръща в досадно задължение. Натоварването трябва да е такова, че да можем спокойно да дишаме, не да се задъхваме . Ако след тренировка не се чувстваме добре, трябва да сменим спорта или да променим темпото и честотата на упражненията.

Четете книга преди лягане

Това е най-добрият начин да се успокоите. Често вечер не можем да заспим, превключвайки телевизора от канал на канал? По-добре да почетем, вместо да щракаме трескаво по дистанционното. Здравият сън е от най-важните предпоставки за доброто ни състояние, а сменянето на каналите ни пречи да се отпуснем. Книгите обаче – стига да не става въпрос за някой ужасяващ трилър, ни успокояват и приспиват. Освен това образуват нови връзки в невронните структури на мозъка. Ако учите чужд език, вечерта е най-подходящото време. Установено е, че по време на сън знанията се запечатват най-добре.

Разберете от колко сън се нуждаете, за да се чувствате добре. Недостигът на сън нарушава хормоналния баланс и ако не си доспиваме редовно, кожата ни ще стане отпусната и по-бързо ще се образуват бръчки.

Правете по-често секс

Всеки от нас, разбира се, знае, че сексът подмладява. При едно задълбочено изследване е установено, че редовният, задоволяващ секс ни помага да изглеждаме до седем години по-млади. Причината е, че сексуалната активност намалява мазнините, активира кръвообращението и се грижи при жените за повече естрогени, които поддържат стегната съединителната тъкан и кожата. При мъжете се повишава производството на тестостерон, което води до образуване на повече белтъчини, а оттам до натрупване на мускули. Всъщност и двата пола само печелят от секса.

Топла закуска

Тя е добър старт за деня. Дълго време ни се препоръчваше закуска с мюсли с кисело мляко и плодове. Сега вече учените смятат, че сутрин трябва да активираме енергията си с нещо топло. За организма не е лесно още в ранните часове на деня да преработва студена храна. Традиционната китайска медицина препоръчва топли каши, например от просо с ябълки и стафиди. Ще се разсъним по-бързо и ще ускорим обмяната на веществата. Ако искаме да останем по-дълго млади, нека се придържаме към известното старо правило – богата закуска, скромен обяд и бедна вечеря. Не вреди дори понякога да си легнем с празен стомах. Това ще ускори производството на хормоните соматропин и мелатонин. Соматропинът е хормонът на растежа и спомага за натрупване на мускулна маса и разграждане на мазнините. Мелатонинът забавя деленето на клетките, което за кратко спира процеса на стареене.

Яжте през деня повече плодове и зеленчуци

 Съдържащите се в тях антиоксиданти и други полезни вещества са мощно оръжие срещу старостта. При хората, приемащи с храната повече ликопин и каротин, например от доматите и морковите, се образуват значително по-малко бръчки. Фитохормоните в соята и соевите продукти, които действат като естрогени, поддържат стегната съединителната тъкан и запазват младежкия вид на кожата. Важно е да хапваме повече зеленчуци, отколкото плодове. Захарното съдържание на бананите, крушите и т.н. не влие добре на фигурата.

Поддържайте активни социални контакти

Самотата е вредна за здравето. Специалистите твърдят, че най-доброто средство да останем млади са редовните социални контакти. Те поддържат духа ни, докато самотата води до депресии и отслабване на паметта, дори в по-ранна възраст. Независимо от големия брой разводи бракът си остава най-стабилната форма на близки отношения, но не е непременно начинът да забавим стареенето. Според едно изследване, омъжените жени живеят година и половина по-малко от необвързаните. Предполага се, че в брака жената влага много старания да се грижи за семейството, да угажда на всички и да остане предпочитана за съпруга си. Децата също не са гаранция, че ще запазим младостта си. При анкета на омъжени с деца и без деца по-неудовлетворени били двойките с деца.

Пазете се от вредните лъчения

Не само слънчевите лъчи, но и дългите самолетни полети ни излагат на вредно за клетките облъчване, сравнимо с рентгеново изследване. Колкото по-високо сме над земята, толкова по-силни са радиоактивните космически лъчения. Вместо да ходим на почивка по екзотични острови, можем да прекараме прекрасно и на по-близки разстояния. Разбира се, предпазните кремове не трябва да липсват в багажа ни. Ултравиолетовото лъчение е най-големият враг на кожата наред с пушенето. Можем да използваме крем против старчески петна за лицето и ръцете. Добре е и да проверим нивото на витамин D в кръвта си. Наричат го противораковия витамин. Отчасти го поемаме с храната – мляко, яйца, тлъсти риби. Образува се и в кожата, благодарение именно на слънчевите лъчи. Ако имаме недостиг на витамин D, можем да го приемаме допълнително като хранителна добавка.

Разберете какво ви удовлетворява най-много

Според психолозите, радостта от работата може да ни направи така щастливи, както децата се чувстват при игра. От друга страна, изнервените и вечно неудовлетворени работохолици остаряват на клетъчно ниво много по-бързо. При тях е важно да преодоляват стреса, като всеки открие за себе си най-добрия метод – медитация, йога или автогенен тренинг, а може и разходки на чист въздух. Основното правило тук е да правим по-често това, което ни се иска. Защото всеки ден имаме нужда да се почувстваме за малко щастливи – независимо от напрежението.

Създайте си ритуали

Организмът ни се ръководи от външни и вътрешни ритми. Дали става въпрос за дишане, сърдечен ритъм, мозъчна дейност или продукция на хормони през деня и през нощта – в идеалния случаи ние живеем винаги в един и същи ритъм. Когато заради безсъние, претоварване с работа или други причини нарушим естествения си ритъм, вредим на важни възстановителни процеси в организма и остаряваме по-рано. Важно е да живеем в определен ритъм – доколкото е възможно. Това значи да ставаме и да лягаме по едно и също време, да имаме определени часове за хранене и най-важното – да планираме достатъчно време за почивка и разтоварване.
Според изследванията най-добре се разтоварваме с бавна музика, която успокоява пулса и дишането ни. Можем да правим паузи в работата от около 5-10 минути за нещо приятно – едно йога упражнение, един масаж на стъпалата, кратка разходка навън или просто малко приятна музика.