Определеният като спонтанен протест на служителите на МВР в защита на Калин Стоянов повдигна въпроса - имат ли право полицаите на подобен вид действия?

И могат ли да изразяват отношение към работата и личността на лицето, заемащо поста на министър?

Законът за МВР позволява на служителите на реда протести само по синдикални причини, категоричен е юристът Емил Георгиев. Това включва теми като заплащане и условия на труд, но не и изразяване на отношение към политическото ръководство на ведомството.

„Протестите в подкрепа на Калин Стоянов, който е министър и по този начин и политическо лице, имат политически характер, това трябва да е ясно”, заяви  Емил Георгиев пред NOVA.

Криминалистът Иван Савов обаче е на мнение, че протестът на полицаите не е точно в защита на Калин Стоянов като министър, а изразяване на нежелание да се политизира силовото министерство. Както било записано и в закона.

„Според мен изказването на позицията на служителите не беше свързано с политическо искане да остане този министър. А беше свързано с искането да не се използва като разменна монета за политици. Защото вчера стана това”, каза криминалистът Иван Савов.

В член 242 от Закона за МВР обаче се казва, че Синдикалните организации в МВР осъществяват дейността си, без да се намесват в ръководството на структурите и в управлението на системата. А според експерта по сигурност Милен Иванов е неестествено за полицаите да харесват толкова даден министър.

„Странно е професионалната гилдия да си харесва или да не си харесва министър. Сега дали това е спонтанно заради доброто ръководство… Ако има други причини, то значи има опасен прецедент в държавата”, заяви Милен Иванов, бивш зам.-ректор на Академията на МВР.

Законът казва още - служителите на МВР могат да протестират без да прекъсват изпълнението на служебните си задължения. Така подобни спонтанни или неспонтанни техни прояви остават само за обедната почивка.