Европа буквално „ври и кипи“ под влияние на екстремна гореща вълна. Великобритания, Испания и Италия са сред най-силно засегнатите държави, а Франция отчете най-горещия ден, измерван някога – в югозападния град Писос термометрите достигнаха 44,3 градуса. На този фон остава въпросът – докога ще продължи опасното време?
Климатологът Симеон Матев коментира пред bTV в предаването „Тази неделя“, че става дума за историческа гореща вълна, обхванала голяма част от Западна и Централна Европа.
„Цяла Западна и Централна Европа преживяват историческа гореща вълна, защото на много места „счупиха“ температурни рекорди – стойности, които никога досега не са измервали в тяхната история през месец юни, а на места изобщо. Така че тази гореща вълна, която отминава вече за там, я наричат историческа в тези райони“.
По думите му горещият фронт постепенно се изтегля на изток и променя картата на най-засегнатите райони:
„Тази гореща вълна бавно, но сигурно пълзи на изток. И ако в началото и средата на седмицата говорихме за Франция, Великобритания и Испания, сега говорим за централноевропейските страни, то днес, утре и вдругиден ще говорим за Източна Европа, като най-силно ще бъде проявлението в Прибалтика“.
За Балканите и България прогнозата е сравнително по-умерена: „При нас - на Балканите и изобщо в Средиземноморието, оставаме встрани, така че ние извадихме голям късмет“, посочи експертът.
Все пак у нас жегата няма да липсва, макар и без екстремни стойности. По думите му обаче и у нас температурите ще стигат до 38-39 градуса - нито рекордно високи, нито необичайни.
„Ако си спомняте предишните три години, летата, които имахме, едното от тях беше най-горещото в нашата история. Горещините и изобщо продължителните жеги започваха още през юни месец. А ние в момента вече сме към края на юни и не сме имали нито една гореща вълна в смисъла, който се влага в нея – продължителна жега“, коментира Матев.
Той прави и сравнение между Западна Европа и България по отношение на температурите:
„София едва онзи ден за първи път удари температура над 30 градуса. До този момент ние нямахме температура над 30 градуса и, сравнявайки с такива колоси на студа като Лондон и Париж, които знаем, че през лятото винаги са хладни и комфортни, те имат вече няколко дни над 35 градуса, а София тепърва удари 30 градуса“, обясни климатологът.
Според него след пика на горещините предстои чувствително захлаждане: „След тази гореща вълна предстоят няколко дни, в които времето ще се нормализира. Дори в някои дни ще има и по-ниски температури от нормалното.
Така че трябва да изкараме до сряда, след което предстои едно атмосферно и напълно натурално захлаждане, което ще ни държи доста свежи през голяма част от периода“, посочи той, като поясни, че още от вторник се очакват валежи, а опасността от градушки ще бъде голяма.