На 26 юли в София италианската компания„Леонардо”епровела презентациявъв Военния клуб, на която са представени възможностите на електронните отбранителни системи произвеждани от компанията.Два дни по-рано на 24 юли Леонардо заедно със своя партньор Отокар проведоха двудневна обиколка из заводите на Терем Холдинг в Провадия, Търговище и Велико Търново като част от техния ангажимент за участие в бъдещия търг за Бронирани Бойни Машини.

„Леонардо” и „Отокар” са отговорили съвместнона искането за предоставяне на информация(RFI) от декември 2016 г. и ще продължат сътрудничеството си и по време на търга. Неотдавнашното им посещение явно означава, че те проявяват голям интерес към очакванията на МО за сериозното участие на българската промишленост не само в логистиката, но и в монтажа и производството на машините и съпътстващите ги електронни отбранителни системи.

„Отокар”, която е собственост на „Коч Холдинг“ е най-голямата частна компания в отбранителната индустрия в Турция - основен доставчик на турските въоръжени сили на колесни и верижни бронирани машини -доставили са над 31 000 военни машини, които понастоящем се използват в повече от 30 страни на 4 различни континента. Съвсем наскоро компанията спечели голям търг за производство на Бронирани машини в ОАЕ като си справи със силната конкуренцията на General Dynamics, Nextear, Patria и др. „Леонардо” не е новост за българското Министерство на отбраната и армията. На тях им беше възложена преди почти 10 години Програмата FICIS (Интегрираната полева комуникационна и информационна система) - напълно интегриран тактически комуникационен пакет, част от програма, която прави използваните от въоръжените сили системисъвместими наизползваните от членовете на НАТО.

FICIS е сред най-амбициозните проекти на Министерството на отбраната от неотдавнашната история на Българската армия и е най-големият и най-сложен системен тип C4ISTAR, въведен в Българската армия по време на нейното преструктуриране и преустройство. Хеликоптерите Аугуста за МВР, самолетите Спартан за МО както и цялата система за контрол и управление на въздушното ни пространство също са доставени от „Леонардо“. Както „Леонардо”, така и „Отокар” са добре запознати и имат опит в локализирането на техните производствени, сглобяеми и логистични дейности, предоставянето на „Ноу-хау“ и в установяването на дългосрочни партньорства с местните индустрии (напр. с полската, чешката, ОАЕ и др). Отдейността им и от тяхното портфолиов подобни процеси изглежда, че имат сериозни намерения да бъдат силен претендент в търга за бронетранспортьорите за пехотата ни.