За първи път от много години населението на София намалява - с 21 000 души през 2020 година в сравнение с 2019 година. 16 000 от тях са починали, а 5000 са отишли да живеят в селата в Софийска област и в Перник. Така вече населението на София е 1 308 000 души. Това каза Магдалена Костова, която е директор на Дирекция "Демографска и социална статистика" в Националния статистически институт, съобщи БГНЕС.

По думите й този поток е свързан с разпространението на пандемията, тъй като основно това движение се е състояло през месеците март, април и май миналата година. Когато имахме КПП-та и COVID-19 беше ново явление за всички нас, всички бяха уплашени, обясни тя и добави, че по това време миналата година хората са променили настоящия си адрес от градовете, в които живеят в селата.

По данни на НСИ има повишаване на общата смъртност през първите три месеца на 2021 г. С 26% в сравнение със същия период на 2019 година. Миналата година имахме най-висока смъртност през ноември и декември, когато беше втората вълна и сега, когато е третата вълна, също имаме повишаване на общата смъртност, коментира Костова и уточни, че в края на миналата година общият брой на починалите лица е надминавала 4500, като обикновено стойностите на общата смъртност седмично, от 6 години насам, е между 1800 и 2200-2300 във време извън пандемия.

Костова коментира, че тазгодишното преброяване на населението ще се проведе от 7 септември до 3 октомври. Ще има електронно преброяване и такова с преброители, които ще посетят хората на адрес. От 7 до 17 септември ще бъде електронното преброяване, а от 18 септември до 3 октомври ще е преброяването с преброители.

По този начин ще изпълним изискването на европейския регламент то да се случи през 2021 г., както ще го правят и останалите страни в ЕС, добави тя. Костова добави, че тези, които се преброят електронно ще получат код, генериран от системата на НСИ, който ще трябва да дадат на преброителя в уверение на това, че са го направили онлайн.

Преброителят трябва да провери дали всички лица в жилището са се преброили с този електронен код и да го запише в преброителните списъци. Това е необходимо, тъй като от предишния ни опит, ние знаем, че се случва понякога да се пропускат хора в жилището. Обикновено не се броят децата или други членове на домакинството по една или друга причина. 

Напоследък е много разпространено хора, които живеят съвместно, без да живеят заедно, не се познават, но ползват една и съща жилищна площ. Трябва да се провери дали всеки от тях се е преброил. Ако някой не се е преброил и е пропуснат, той ще го преброи с хартиена карта, уточни Костова и добави, че не е задължително преброителят да влиза в дома на човека, както и да изисква документи като нотариален акт или други доказващи собственост.

По думите ѝ, ако човек не бъде открит на адреса, то той ще бъде посетен още няколко пъти от преброителен екип. Ако и тогава не бъде открит, ще се потърси домоуправителят на етажната собственост с цел да се разбере дали въпросното жилище е необитаемо, дали хората отсъстват или са заминали в страната, или в чужбина.
Попитана дали има възможност човек да не бъде преброен, Костова каза, че при отказ някой да бъде преброен, законът предвижда глоба в размер на 160 лева.

След като приключи преброяването, ние имаме достъп до административни регистри и ще направим нашата проверка на обхвата на населението, заяви тя.
Стана ясно още, че за преброяването са необходими около 30 000 преброители и контрольори, от които през ноември миналата година са били набрани близо 28 000.

Проблем с набирането имахме в големите населени места - София, Пловдив и Варна. Там определено не достигнахме желания брой, но се надяваме, че там ще има повече електронно преброени, анализира директорът и обяви, че през месец юни НСИ ще стартира нова кампания за набиране на преброители и те ще работят на граждански договор.