Изненада! Родна община вдига данъци покрай еврото!
Възползват се от закона за въвеждане на единната валута. Истинският мотив е инфлацията, но той е споменат мимоходом
Община Казанлък се възползва от очакваното въвеждане на еврото у нас и предложи за обществено обсъждане нови, по-високи с до 100% местни данъци, показа проверка на „Телеграф“.
Предложението за увеличаване на общинските налози се прави всъщност заради инфлацията. Предстоящото въвеждане на еврото обаче е станало удобен повод тези промени да се представят пред обществеността като необходими. Така вдигането на налозите става някак между другото.
С промените в общинската наредба данъците се определят и в левове, и в евро.
От общината мотивират това с приетия Закон за въвеждане на еврото, според който органите на местно самоуправление в 6-месечен срок трябва да променят подзаконовите си нормативни актове в съответствие със закона.
Правилата за превалутиране и закръгляване са спазени. Само че има разлика между новата и старата стойност в посока увеличаване, най-често с около 30-50%. Някои данъци, като туристическият, пък са вдигнати двойно.
Липсва конкретна дата
Същевременно конкретна дата и решение на Съвета на ЕС за въвеждане на единната европейска валута в България все още няма, макар Законът за въвеждане на еврото да бе приет и публикуван в Държавен вестник.
Страната ни обаче все още не е изпълнила последния критерий за влизане в еврозоната – този за инфлацията. Очаква се той да бъде покрит към края на годината. Освен това въвеждането на еврото само по себе си не може да е причина за нарастване на каквито и да е цени, включително на данъци.
Превалутирането на цените и другите стойности от левове в евро не може да води до поставяне на потребителите във финансово по-неблагоприятно положение, отколкото биха били, ако еврото не е въведено като парична единица на Република България.
Все още не се знае точно кога еврото ще е в джоба ни
Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори“, пише в закона. Там ясно е посочено и как се превалутират цените от левове в евро – според фиксирания курс и правила за закръгляване, които съответстват на математическото правило.
Мотиви за промените
„Измененията се налагат във връзка с обнародван Закон за въвеждане на еврото в Република България. Съгласно закона в 6-месечен срок от влизането в сила държавните органи и органите за местно самоуправление приемат поднормативни актове, необходими за изпълнение“, пише в мотивите си община Казанлък.
Там само с едно изречение се споменава истинската причина да се вдигнат местните налози – инфлацията.
Последвайте ни
2 Коментара: