Всяка година над 3500 българки биват диагностицирани със страшната диагноза рак на гърдата. Най-точният начин за навременното му откриване са редовните профилактични прегледи, а ранната диагностика осигурява по-висок шанс за пълно излекуване на пациентките.
Мамографското изследване е единственият метод, позволяващ да се открият начални изменения, които стоят в основата на някои от формите на рак. Те се виждат като дребни точици, които обаче могат да се развият в туморна бучка. От превръщането на точиците в образувание, което всяка жена може да се открие сама при самопреглед, минават от 3 до 4 години – твърде дълъг период, който може да се избегне с навременна мамографска профилактика.
 
Поради тази причина от 3 до 7 октомври Медицински комплекс „Д-р Щерев“ организира кампания за профилактика на рака на гърдата. Всеки ден от 9:00 до 14:00 часа ще се провеждат безплатни прегледи, включващи рентгенова снимка на млечните жлези, запис на дигитален носител и консултация за специалист. Прегледите ще се извършват от пионера на мамографското образно изследване в България доц. д-р Христина Попмихайлова.

Тя обяснява как протича самото изследване. Млечната жлеза се поставя между две плоскости чрез лек и дозиран натиск за няколко секунди. С рентгенов апарат – мамограф, се правят проекции на млечните жлези и се визуализира техният паренхим. Снимките се записват и на дигитален носител, за да може да се прави сравнение при следващите профилактични прегледи. „Всяко нещо се познава чрез сравнение. Затова специалистите търсим тези промени в рентгеновия образ.

След като се направи мамографското изследване, следва клиничният преглед, при който насочено се палпират участъците на млечните жлези, като отново се търсят изменения. Все пак е важно да се знае, че не всяка бучка е злокачествено образувание“, обясни доц. Попмихайлова, която е с дългогодишен опит в Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
 
Мамографията позволява ракът да бъде открит още в ранен стадий на развитие, което би било трудно да се установи чрез самоизследване чрез опипване. Спрямо препоръчителната схема за провеждане на профилактичните мамографски изследвания т.нар. изходна мамография трябва да се направи най-късно между 35-ата и 40-ата година. Разбира се, при напипване на бучка или при дискомфорт в млечната жлеза възрастта не е от значение, а мамографското изследване се прави веднага.

На жени до 35-годишна възраст, които нямат оплаквания и нямат фамилна обремененост, се препоръчва ехомамография (ултразвуков преглед). Между 40-ата и 50-ата година профилактичното мамографско изследване задължително се провежда веднъж годишно. След 50-ата година този скрининг се прави през година.
 
Доц. Попмихайлова напомня, че не всяка бучка е злокачествено образувание, но при съмнение за наличието на такава е нужно да се направи незабавна консултация със специалист мамолог.


За да се включите в безплатната кампания за профилактика на рака на гърдата е необходимо предварително да запишете час за преглед на телефон 02 920 09 01. Повече информация за мамографското изследване и неговата важност за женското здраве можете да прочетете на сайта на Медицински комплекс „Д-р Щерев“