Кратерите на полюсите на Луната съдържат големи запаси от воден лед, заявиха от Индийската организация за космически изследвания, позовавайки се на съответно изследване на учени.

„Проучването предполага, че количеството подземен лед на дълбочина от първите няколко метра е около пет до осем пъти по-голямо, отколкото на повърхността на двата полюса“, твърди индийската страна.

Според нея изследването потвърждава осъществимостта на пробиване на лунната повърхност за добив и след това изследване на проби, които може да съдържат воден лед.

Според учените в района на южния полюс на Луната има приблизително два пъти повече воден лед в сравнение със северния. В своето изследване експертите разчитаха на данни, получени по-специално от лунните мисии Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) и Chandrayaan-2.

На 23 август миналата година индийската автоматична междупланетна станция Chandrayaan-3 успешно кацна на повърхността на Луната. С успешното кацане на "Чандраян-3" Индия влезе в клуба на космическите сили, способни на меко кацане на лунната повърхност. Преди това тази възможност беше демонстрирана от СССР, САЩ и Китай.