Пловдивският апелативен съд измени мярката за неотклонение на Петър Писков, взета от Окръжен съд – Пловдив от задържане под стража в парична гаранция от 15 000 лева.

Писков е привлечен към наказателна отговорност за длъжностно присвояване в особено големи размери, което да е осъществил в съучастие с директора на Разградския театър Левон Манукян в качеството му на помагач.

Ново обвинение

Днес прокуратурата представи пред апелативния съд и ново обвинение за Писков, а именно, че е извършил продължавано престъпление и в Смолянския театър. Наказанието за престъпленията, в които е обвинен, е лишаване от свобода от  10 до 20 години.

Апелативният съд прие, че от събраните до момента доказателства по делото може да се направи извода, че Петър Писков е създал софтуерен продукт, с който са оперирали съответните длъжностни лица-директорите на театрите в Разград и Смолян.

Доказателствата по делото, включително и многобройните свидетелски показания, не разкриват по какъв точно начин и механизъм обвиняемият Писков  е участвал в схемата за източване на бюджета на тези театри, съответно на Държавния бюджет, респeктивно каква е и в какво се е изразила помагаческата му дейност на Манукян и на Румен Бечев, като извършители на деянието.

Все пак, като се има предвид ранният етап на разследването, макар че са събрани като обем значително писмени и гласни доказателства, може да се приеме, че тези доказателствени материали обосновават подозрение за съпричастност на П. П. в извършване на инкриминираното деяние.

Промяна на мярката

Съдът не споделя изводите на окръжната инстанция, че съществува реална опасност Петър Писков да извърши престъпление, ако не бъде задържан под стража.

Действително, престъплението, в което е обвинен, е тежко умишлено и е с предвидена наказуемост от 10 до 20 години лишаване от свобода, но доказателствените материали по делото, свързани с личността на Петър Писков, опровергават наличието на реална опасност по чл. 63 ал. 1 от НПК.

Петър Писков е с чисто съдебно минало, трудово и социално ангажиран е, полага грижи за двете си деца, няма криминални прояви и наличие на друго досъдебно и съдебно производство, а сам по себе си фактът, че е създал софтуерен счетоводен продукт, който може да се ползва на практика от неограничен брой потребители, не доказва и не обосновава тази реална опасност.    

Определението на Апелативния съд е окончателно.

Пране на пари 

Същият съдебен състав на Апелативен съд – Пловдив измени взетата от Окръжен съд – Пловдив мярка за неотклонение за Атанас Георгиев от задържане под стража в парична гаранция от 10 000 лева. 

Георгиев е обвинен в пране на пари в размер на 147 000 лева.   

Апелативният съд счита по отношение на обоснованото подозрение, че Атанас Георгиев е причастен към извършване на престъплението пране на пари с предмет 147 000 лева, като събраните до момента доказателства дават основание за резерви по отношение на тази правна квалификация на деянието към настоящия момент и по-скоро сочи на помагачество към длъжностното присвояване, за което са обвинени останалите обвиняеми по делото – директорите на театрите в гр. Разград и гр. Смолян.

Така или иначе актуалното обвинение към настоящото момент е за така нареченото „пране на пари“, като самият обвиняем и неговият защитник не оспорват обоснованото подозрение.

От друга страна въззивната инстанция не споделя съображенията на първата инстанция, че съществува реална опасност при по-лека мярка за неотклонение обвиняемият да извърши престъпление.

Материалите по делото свързани с характеристичните данни за обвиняемия Атанас Георгиев, сочат, че същият е с чисто съдебно минало, с положителни характеристики за личността му, на сравнително млада възраст е, трудово и социално ангажиран, а освен това е дал обяснения по обвинението, с които е съдействал за разкриване на обективната истина и за разкриване на престъпната схема на замесените в нея множество лице, вкл. и длъжностни такива.

Определението на Апелативния съд е окончателно.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ