Морков или тояга? Държавата комбинира двата подхода, за да накара гражданите да си плащат данъците и глобите съвестно. Така елегантно се опитва да ни превърне от андрешковци в образцови европейци.

Така например, ако искате да получите данъчни облекчения за деца, първо трябва да сте чисти към държавата и да нямате неплатени публични вземания, които подлежат на принудително изпълнение. В това число и „брадясали“ глоби към КАТ, предадени на публичен изпълнител в НАП за събиране.  

Наличието на задължения за данък кола, такса смет или данък сгради към съответната община също може да стане причина родителите да не получат данъчното облекчение. Дотук се стига обаче само ако тези борчове вече са предадени на НАП и подлежат на принудително изпълнение, тоест стари, дебело подчертават данъчните.

А данъчните бонуси за деца определено си заслужават. Откакто бяха въведени през 2015 г., те претърпяха голяма промяна и са истинско доказателство как властта променя подхода си. Първите години бяха символични - от данъците на работещия родител се връщаха по 20 лева за едно дете и по 40 лева за две.

Очаквано, хората не бяха никак мотивирани да тичат да си плащат налозите. Още в по-слаба степен данъчните облекчения успяха да покрият амбициозната цел „да подпомагат отглеждането на деца“. За 2021 г. властта смени модела - започна да връща от данъци многократно по-висока сума -

И интересът към новините от НАП за данъчни декларации, плащане на данъци, срокове и правила рязко се покачи.

За 2022 г. бонусът стана още по-голям, а изрядните родители се научиха да разчитат на този приход. Разбира се, той не е за всички. За да се получи, първо майката/таткото трябва официално да е получил някакви пари от труда си, респективно да е създал Брутен вътрешен продукт.

Тоест тези, които я карат само на социални помощи, са изключени. Жените в майчинство също остават аут, тъй като нямат трудови доходи. И второ, непреодолимо условие, получателят отново трябва да е чист пред държавата и да няма стари борчове, пише „Марица“.

На принципа "дай, за да ти дам!" ще ви намалят 5% от данъците и ако поемете на плещите си част от отговорностите на държавата, като например да направите дарения към здравни и лечебни заведения, социални услуги, детски ясли, градини, училища, специализирани предприятия на хора с увреждания, Български червен кръст, комуни за лечение на наркозависими и т.н., тоест все сфери, за които трябва да се грижи държавата.

Ако не си плащате редовно здравноосигурителните вноски пък, попадайки в лекарски кабинет или в болница, няма да минете в общия случай с потребителската такса, а ще ви таксуват солено според тарифата на лечебното заведение.

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца, обясняват от НАП. А се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца.

Така, когато избухна ковид пандемията и всички се наплашиха от влизане в болница, се регистрира голяма активизация за плащане на здравни вноски. 

През декември на миналата година пък шофьори получиха неприятна изненада по граничните пунктове, когато наред с рутинните проверки на документи им връчваха и известия за глоби за нарушения на Закона за движение по пътищата.

Хората можеха да продължат пътуванията си и без да платят борча в момента, но известието пък се считаше за връчено и започваха да текат срокове и наказателни лихви. Дотук се стигна, след като системата за електронно връчване не проработи спрямо очакванията и се наложи план Б - известия да се връчват на ръка при всеки удобен случай.

Същото затягане се получи и с минаването на годишен технически преглед от автомобилистите - няма как да го минеш, ако не си платил първо данъка на колата към съответната община.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук