52-годишна жена от Бачево стана жертва на измамници, действащи в социалните мрежи, и изгоря с 11 000 лева. Жената е комуникирала чрез Фейсбук с мъж, представящ се за американски генерал, съобщава struma.bg.
Известно време след като започнали кореспонденция, той я заблудил, че й е изпратил пратка, която обаче е задържана на митницата, и за да бъде освободена, тя трябва да преведе известна сума пари. Жената осъзнала, че е станала жертва на измама, едва след като не получила никаква пратка и завчера подала сигнал в РУП – Разлог. Според официалната информация от ОД на МВР – Благоевград измамата е осъществена за времето от 21.01.2018 до 29.01.2018 г.
 
Измамата наподобява на телефонните, но се осъществява след продължителна комуникация, и едва след като измамникът се увери, че е спечелил доверието на жертвата си, действа. В случая жената е започнала комуникация с мнимия генерал преди няколко месеца чрез Фейсбук. Измамникът се представял като генерал Шърман от американската армия и че е на мисия в Сирия. Писали си известно време, след което прекратили кореспонденцията.
 
Около коледно-новогодишните празници „генералът“ отново я подновил, поднасяйки уж най-искрените си пожелания за светли и щастливи празнични дни. Така измамникът и жертвата отново подновили комуникацията чрез социалните мрежи. Сходните им съдби на самотни хора, изгубили половинките си, ги „сближили“ още повече. След известно време той писал, че е изпратил пратка, съдържаща значителна сума пари от спестяванията му, който тя да съхранява, докато мисията му приключи. След това обяснил, че пратката е задържана на митницата, и за да бъде освободена, трябва да бъде преведена известна сума пари, като изпратил банкова сметка.
 
Вярвайки в искрените му намерения, жената направила няколко превода на посочената от „генерала“ банкова сметка, всичките на обща стойност от 5541 евро. Пратка обаче така и не пристигнала и след доста дълго чакане жената осъзнала, че е станала жертва на измама.
 
От полицията предупреждават да се внимава с кореспонденциите в социалните мрежи като Фейсбук, Уатсап, Вайбър и други приложения за бърза комуникация. Потребителите да бъдат особено мнителни към лица, които не познават лично, независимо дали са български или чуждестранни граждани. При този тип измами обикновено се печели доверието на жертвата чрез дълги кореспонденции и споделяне на житейски неволи. Подобни измами се правят и чрез имейл пощите.