„Тонове кръв се изливат във Водното огледало!”. Както БЛИЦ писа това алармираха ужасени жители на кърджалийския квартал „Възрожденци”. Те са успели да снимат огромно количество кървавочервена течност, която навлиза във водите на съоръжението през една от тръбите. Тя се намира в района под блок 29 в квартала. 

Хронология как се е достигнало до този сигнал и какво следва след това:

1 февруари 2018 година, 12.40 часа:
Кърджалийци се разхождат по брега на „Водното огледало“ във „Възрожденци“.
„Чухме силно шуртене и се доближихме до мястото, където от тръбата се изливаше отпадъчна вода в червен цвят. Тонове кръв“, разказват жителите на квартала, които са заснели с камерата на мобилен телефон замърсяването. Те са убедени, че това е кръв от кланица, пише 24rodopi.com.
 
 
На въпрос „Защо не се обадихте на телефон 112 или на някоя от институциите?“, „операторът по неволя“ отговаря: „Струва ли си? Колко пъти кръв от животни се изливаха по улиците на квартала от шахтите? Колко пъти се жалвахме? Какъв е ефекта? Никакъв! Обаждат им се и им казват, че идват на проверка и…после всичко е тип-топ, а подалите сигнала се оказват виновни“.
 
2 февруари, 9.00 часа:
„Вероятно е кръв от кланица. Не са спазени нормите при изливането на отпадъчните им води в канализацията на Кърджали. Заклали са много животни, имало е много кръв за изхвърляне и вместо да спазят нормата за изливане на кръв в канализацията във фиксираните минимални количества, са решили да „претупат“ задълженията си“, разказва строителен експерт, участвал в изграждането на така нар. „Воден цикъл“ в квартал „Възрожденци“.

Освен това трябва да се види дали работят пречиствателните съоръжения на евентуалния замърсител“, коментира експертът.
На въпрос възможно ли е замърсяването на „Водното огледало“ да идва от нелегален бояджийски цех, той отговоря: „Теоретично – да, но заради спецификата на процеса такъв цех не може да остане скрит от хората и институциите“.
Още един въпрос: „Ако се направи сега проверка, може ли да се установи причината за замърсяването на голямата гордост на Кърджали – „Водното огледало“? Отговорът: „Не бива да се учудвате, ако преди проверката във „Водното огледало“ не започнат да се изливат още по-големи количества отпадъчна вода с мирис на сапун, веро и други перилни препарати. Ще има заличаване на следите!“.
 
2 февруари, 10.00 часа:
Експертът се оказва прав. Във „Водното огледало“ вече се изливат тонове пенлива течност. Заличаване на следите!?  Някой се шегува: „Мирише на водата от стара пералня „Рига“ след изпрани няколко ката работни дрехи“.
 
2 февруари, 10.30 часа:
На брега на „Водното огледало“ се появяват проверяващи от три институции. Прословутата тръба вече е в режим „пресъхнала“. Проверяващите питат коя е тръбата, искат среща с хората, подали сигнала, настояват заснелият с телефона си замърсяването да подпише протокол…
 
8 февруари:
Готов е докладът от проверката на експерти от РИОСВ, Басейнова дирекция и „В и К”-Кърджали.
Констатирано е, че производствени отпадъчни води от кланица се изливат в канализацията на „Възрожденци“. Едноличният търговец има сключен договор с „В и К” за отвеждането им. В момента на проверката се е установило, че изливаните отпадни води от производствения процес на кланицата е с количество 0,5-1 литър в секунда.
 
„Бяха инспектирани две ревизионни шахти, както и дъждопреливник. Констатира се, че канализацията в този участък функционира нормално, без да има преливане на отпадъчни води през дъждопреливника към „Водното огледало“. Водата в него бе чиста, бистра и без характерна миризма. Допълнително бе извършена проверка на кланица, собственост на ЕТ „Шенел-Шабан Шабан”. Бяха проверени пречиствателните съоръжения. Те не са аварирали, констатира се изтичане на производствени отпадъчни води от тях към канализационната система на града”, посочиха от Екоинспекцията в Хасково.
 
„Във връзка с гореизложеното и възможното повторно изпускане на отпадъчни води във „Водното огледало“ е необходимо да подаване своевременно сигнала си до „В и К“ ООД гр. Кърджали, както и до местните представители на Басейнова дирекция „Източно-беломорски район“ и РИОСВ Хасково“, посочват от екоинспекцията.