"Кичът" дари откривателя си с мрачна слава
Десет години без любимия професор-философ Иван Славов
С черното си поло, кожено яке и кадетски каскет, професорът приличаше повече на анархист или чекист, който първо стреля, а после пита. И това не беше далеч от истината. С тази разлика, че неговите куршуми бяха думите. Определяше се като: Оптимист по воля, песемист по разум, сноб по вяра.“ Всеки да го разбира, както си иска. С учена-философ се гордееха два града: Сливен, в който беше роден и Ямбол, където бе израстнал. Появата му на белия свят се случва на 14 февруари 1928-ма. Отлита от него четири дни и 84 години по-късно. От тогава измина точно едно десетилетие. Но за забрава не може да става и дума. Защото, докато в България "кичът" се радва на всенародна любов, нечувана популярност и светло бъдеще, името на човека, който пръв въведе това понятие в родния ни език, няма как да бъде забравено.
Шестата му поред книга "Кичът", за съжаление на мнозина, не успя да снигне до книжарниците. Разграбиха я още по пътя. Освен това, тя разби соцпредставите за тиражи и тематика и дари автора си със завист, презрение и псевдоним, който му лепна като малко носена обувка от престижна марка.
В солидния си том професорът без пощада се гавреше на всички грозни и смешни атрибути, и украшения, които гордо се кипреха почти във всеки български дом, независимо дали собственикът му е висшист или тракторист: статуетки на красиви феи, които освен това служеха за пепелници, кавьорчета с гондоли, в които влюбени свиреха с китара, прочулата са от киното куче-касичка, трудно купени персийски килими, покрити с найлон, за да не ги цапат гостите.
Това основателно отблъсна част от обкръжението му. Хора, които преди това се избиваха да го канат на гости, залостиха вратите си. Защото, току виж, че го пуснеш в апартамента си и обяви за кич половината му обзавеждане, барабар с жената, а може и с теб самия. Така че, превантивно, най-добре е срещите да стават навън, реши обкръжението му, на любимото му балконче в ресторант "Грозд".
Това място се оказа най-подходащо да се чуе любимия му виц: "Клиент влиза в кръчмата на ръце. Защо - питат го? Жена ми каза: Кракът ми да не стъпва тук – отговаря физкултурникът." Някои от анекдотите си професорът разказваше шепнешком, на ухо. Казваше, че за тях награждават със "Златна решетка": Тодор Живков попаднал в рая и както си му е реда, Свети Петър му предложил да си намери подходящо уютно място. Разходил си бележитият ни сънародник, огледал се и видял на едно пухкаво облаче първият партиен вожд на гарманската демократична република Валтер Улбрих страстно да целува Бриджид Бардо - символ на красотата по онова време. Завист обзела първият ни партиен и държавен ръководител. Той бързо изтичал пред Светията и се помолил: Искам същата награда, но да съм със София Лорен. Но това не е награда за Валтер Улбрих - отвърнал му Свети Петър, а наказание за Бриджид Бардо.
Но такива неща "Кичът" разказваше само в тесен кръг. Със студентите бе друго. На тях той имаше задължението да преподава марксизъм-ленинизъм. Всъщност обаче, лекциите му били мощен фойерверк от остроумие, ирония и интелектуално провокация. Нито дума от официалните: програма и идеология. Освен това, той не е държал бъдещите висшисти да идват на лекциите му, не отбелязвал отсъствия: Аз пея за избрани - казвал, но появи ли се катедрата, аудиториите се пълнели.
Макар и роден на празника "Трифон Зарезан", виното професорът приемаше в умерени количества, винаги с добро мезе и по възможност с умни приятели. С любовта обаче, не беше така. Там той беше необуздан изследовател. Служителките по брачните ритуали, които добре го познаваха, могат да го потвърдят. Явно Менделсон му е любом композитор, защото слушал със своя чест сватбения му марш четири пъти. Точно толкова срещи със съдиите му бяха нужни и за да се развежда. Някои от съпругите му са били негови студентки, но това не им е пречело да изрязват лика на любимия преподавател от общите снимки. В подобни случаи професорът гледал тъжно и философски, като всеки пресен бездомник. Добре, че са били кушетките в кухните на приятелите и килиите на Рилския манастир, където монасите го чакали като месия и пеели псалми в негова чест. А той, за благодарност, им разказвал най-новия виц на софийските интелектуалци: "Тодор Живков и Милко Балев инспектирали затовора и Първият наредил порциона на обитателите му да се вдигне от 80 стотинки на пет лева.
В студенския стол обаче, където порциона бил един лев, Живков заповядал само да се утрои.
- Защото даваш на затворниците повече, отколкото на студентите, възмутил се Балев. - Милко, ти вярваш ли, че някога ще станем студенти. А за затвора - нищо не се знае - отвърнал мъдро бай Тошо и се оказал много далновиден.
В крайна сметка, професорът си тръгна от този свят без да победи кича, както се надяваше. Напротив, в последните си години той го обяви за повсеместен и написа поредния си шедьовър "Тоталният кич".
Исак Гозес
Последвайте ни