Конституционният съд не пусна питането на президента Росен Плевнелиев може ли през последните три месеца от мандата си да насрочи парламентарни избори, без да е разпуснал Народното събрание.
Според конституционалистите текстът в конституцията е пределно ясен и не се нуждае от тълкуване, така че те прекратиха делото. Двама от 12-те съдии - Кети Маркова и Атанас Атанасов, са гласували против.

Росен Плевнелиев отправи искането си Конституционния съд за тълкуване - дали в последните три месеца от своя мандат държавният глава насрочва нови парламентарни избори, без да е разпуснал Народното събрание на 14 ноември.

Целта му беше да противоречивото тълкуване на Конституцията и да се предотврати вакуум в конституционната система. 
 
Основният закон предвижда възможност в чл. 99, ал. 7, при която депутатите в действащо Народно събрание не могат да постигнат съгласие да формират правителство. Когато трите опита някоя от парламентарните групи да състави правителство са неуспешни и това се случва в последните три месеца от мандата на действащия президент, тогава държавният глава съставя служебно правителство, но не разпуска парламента. 
 
Според Плевнелиев обаче съществуват различни мнения в общественото пространство и в правната литература по отношение на продължението на процедурата по смисъла на чл. 99, ал. 7 от Конституцията.

Първата теза е, че през последните три месеца от мандата си президентът не може да разпусне Народното събрание и не може да насрочи нови избори, а в неговата компетентност е само да назначи служебно правителство.

Втората теза е, че през последните три месеца от мандата си държавният глава не може да разпуска Народното събрание, но назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.

За КС обаче текстът е напълно ясен и предвижда, че през последните 3 месеца от мандата си президентът не може да разпусне парламента, защото конституцията изрично му забранява това, и следователно не може да насрочи парламентарни избори.