Съединението на Източна Румелия с Княжество България е най-искрената и най-спонтанната революция, която българският народ е направил. И ако по време на Априлското въстание имаме Иван Боримечката, то кой е народният герой на Съединението? Историкът Людмил Станчев сподели интересни подробности за живота и постиженията на Продан Тишков, известен още като Чардафон.

“Казва се Продан Тишков, по-известен като Чардафон. Той е известен още преди Съединението и е роден в Габрово. Той наистина е народен герой, който остава в историята на България със своите изключителни постижения и смелост“, казва историкът. 

Чета

Чардафон организира и предвожда най-голямата чета – Голямоконарската, която на 5 срещу 6 септември 1885 г. влиза в Пловдив. Участва в арестуването на главния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич и провъзгласяването на Съединението.

Той получава заповед да събере резервистите от Голямо Конаре и да ги доведе в Пловдив. Четата се отправя към конака, който е заграден от военни части на майор Данаил Николаев. Когато стигат до мястото, Продан Тишков, заедно със Захари Стоянов и Иван Андонов, решават да влязат в конака и да изкарат оттам генерал-губернатора – Гаврил Кръстевич.

Опълченец

Пред БНР Людмил Станчев припомни още, че Продан Тишков става опълченец по време на Освободителната война, и въпреки че не участва в героичните битки при Стара Загора и Шипка, той има своето участие в освобождението на България. След това остава на военна служба в милицията на Източна Румелия, където заема сравнително висок пост - сержант-майор и отговаря за резервистите.

Продан Тишков е интересна фигура и със своята личност и постижения. Дори преди Съединението, той е известен със своето недоволство и необичайната си ненавист към Русия, въпреки че в то време в Пловдив и в Княжеството България е имало много български русофили.

Той иронично е наречен "Чардафон Великий" от Захари Стоянов.  Първоначално Продан Тишков носи прякор "Чарда", което означава "стадо говеда". Но този прякор претърпява изменения и се превръща в "Чардафон," съчетавайки думите "Чарда" и иронично пирбавената аристократична наставка “фон“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук