За да изчезне едно дете, обикновено има три варианта. Два от тях са свързани с насилствено престъпление, третият е някакъв нещастен случай. Това каза пред bTV Тодор Тодоров, криминален психолог, във връзка с продължаващото пети ден издирване на Сашко от Перник.

Когато е насилствено престъпление, или става въпрос за роднини или попадане на грешното място в грешното време, уточни той.

По думите му, обнадеждаващо е, че няма данни в последно време в този район за педофилски прояви.

Според Тодоров, най-нормалното е първо да се говори с близките на детето. „Много е важно да е 100% ясно, че това, което се казва че се е случило, наистина да се е случило“, каза той и допълни, че понякога близките си представят някаква реалност, която всъщност не се е случила, а причината за това е стресът.

„Не съм особен оптимист за успешния завършек. Имам предвид намирането на детето живо“, коментира той.

Тодоров подчерта, че енергично и пъргаво дете като Александър може един ден да е на едно място, а след това на друго. Това, че човек веднъж е погледнал в един кладенец, например, не означава, че на следващия ден той не трябва пак да потърси детето там.

„Не съм оптимист, че детето ще бъде намерено живо“, каза той.

Относно това доколко у нас знаем достатъчно за хората от аутистичния спектър, той заяви: „Ние в България определено живеем в някаква дискотека, защото постоянно ни светват сигнални лампи. Сега става въпрос за дете с аутизъм, преди това за друго дете. Не става със светване на лампи, трябва някой да запретне ръкави и да започне да върши работа“.

„Молбата ми е да не се възползваме от една такава трагедия, за да си начешем личното его. Моля всички хора, които мислят, че има връзка с отвъдното, да не се обаждат на органите на реда и да не пречат на издирването“, призова психологът.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук