Плажове посрещат с различни сигнални флагове, а летовниците са объркани опасно ли е да се плува или не. Сигнали за противоречивата практика споделиха туристи от различни плажни ивици у нас, всичките с голяма дължина и с много спасителни постове.

Объркване

На плажове в близост до Приморско, Несебър и Поморие летовниците се сблъскали с объркващата картина на различни предупредителни флагове на различни спасителни постове по дължината на ивицата.

Така на един спасителен пост се развявал зелен флаг – указващ, че морето е безопасно за къпане, на друг – жълт флаг – сочещ, че къпането трябва да се извършва с повишено внимание. На други места пък разноцветната гама включвала жълтия флаг, който позволява плуване, макар и с повишена бдителност, и червени флагове, които пък го забраняват, пише „Телеграф“.

Така посетителите на плажната ивица оставали в шах и мат дали могат да се къпят. В крайна сметка зоните около червените флагове се опразвали от плажуващите, които се премествали в близост до постовете с благоприятен за къпане флаг.

Тълкуване

Според експерти наредбата за водноспасителната дейност не дава яснота позволено ли е на един и същ плаж да има различна сигнализация за опасност.

„Наредбата казва само, че на постовете към всяка станция трябва да има флаг от международната флагова сигнализация. Някои колеги тълкуват наредбата така, че само началникът на плажа може да определя какъв ще е флагът – т.е. на един плаж всички флагове са еднакви.

Според други колеги обаче спасителят на всеки пост си решава. Така се стига до ситуации, в които на един пост е позволено за къпане, а на друг, на 50 м по-нататък, е забранено“, сподели Стефан Марков, дългогодишен спасител по ивиците на юг от Бургас.

Нарушение

Летовници сигнализират и за друго, вече директно нарушение на наредбата за водноспасителната дейност. Според нея на всеки пост трябва да има минимум двама спасители, единият от които старши на поста. При носене на дежурство единият от тях наблюдава непрекъснато зоната за спасяване, а другият е в готовност за акция.

Според плажуващи обаче на повечето постове у нас има само по един спасител, който често може да бъде видян дори да рови в телефона си

Според спасители причината за нарушение от една страна е недостиг на хора. Имало обаче и плажни концесионери, които не си давали зор с наемането на достатъчно персонал с цел да спестят пари от заплати. Средната месечна заплата на спасителите през този сезон е от 2000 до 3000 леваят  в зависимост от плажната ивица.