Лоши новини от АЕЦ „Козлодуй“, дефект спира шести блок, токът може да поскъпне
Има теч на радиоактивна вода, но реална опасност няма, заявяват от централата
Дефект в трети парогенератор на VI блок в АЕЦ “Козлодуй” ще доведе до временно спиране на VI блок на атомната ни централа. Става въпрос за теч на радиоактивна вода, която в момента се задържа само и единствено в парогенератора и няма теч навън.
“Няма нищо опасно, няма превишаване на норми. Не е нещо притеснително, но проблемът е, че малко трудно се откриват такива протечки.
В момента дефектът не е характерен, но експертите вече имат представа от това какво се случва там”, заяви Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), цитиран от “Труд news”.
И допълни, че самият дефект се проявява сравнително късно.
“Не е необходима чужда експертна намеса, защото историята на този парогенератор я има и тя вече е анализирана. Сменена е програмата за надзор по наше настояване, а аз от своя страна свиквам до края на месеца Консултативен съвет, който е към АЯР, за да обсъдим този дефект”, каза още Цанко Бачийски.
Експерти са категорични, че това са такива дефекти, които се появяват с течение на времето, но това означава единствено и само да се променят методите на контрол и програмите за надзор и точно това правят сега специалистите в АЕЦ “Козлодуй”.
В резултат на спирането на блока ще бъдат реализирани загуби в размер на десетки милиони левове от електрическата електроенергия, коя то не е произведена и не е продадена. Има дори опасност спирането на VI блок да доведе до временно повишаване на цената на тока.
“На 15 април 2023 г. VI блок на АЕЦ “Козлодуй” ще бъде спрян за изпълнение на планирани превантивни дейности, свързани с индикации за пропуск на топлоносител. Периодът на спирането е съобразен с наличието на достатъчно електроенергия в енергийната система на страната в това време на годината”, гласи официалното съобщение от АЕЦ “Козлодуй”.
Спирането на АЕЦ “Козлодуй” за планов ремонт е нещо нормално. Проблемът е, че в края на миналата година повреда имаше в същия парогенератор, а само няколко месеца след това отново се налага VI блок да бъде временно изключен за ремонт.
На въпрос точно каква е повредата от атомната централа отговориха, че цялата информация, която може да бъде предоставена на медиите се съдържа в официалното съобщение. От Български енергиен холдинг коментираха, че от АЕЦ “Козлодуй” имат абсолютна автономност и оперативна самостоятелност да преценяват всичко относно работата на реакторите на централата.
В официалното съобщение е посочено, че “установените при непрекъснатия мониторинг на системите и съоръженията на блока данни за пропуск от първи към втори контур в трети парогенератор не превишават нормите за безопасна експлоатация.
Не са достигнати ограниченията, предвидени в технологичния регламент и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ “Козлодуй”.
Независимо че работата на ядрената мощност може да продължи, е взето консервативно решение за спиране на блока и изпълнение на профилактични и ремонтни мероприятия, за да бъде осигурена необходимата висока безопасност и експлоатационна надеждност на атомната централа”.
Експерти уточниха, че в първи контур е ядреният реактор, активната зона на работа на ядрената централа, а във втори контур се намира турбината. Пропускът от първи към втори контур означава, че има теч на радиоактивна вода. Има определени норми доколко повредата е опасна, които от официалното съобщение става ясно, че не са превишени.
Но повредата трябва да бъде отстранена. Има стандартна техника за работа с използването на роботи, като трябва да бъде открита тръбичката, от която е течът. За целта е необходимо шесто блок да бъде спрян, а повредената тръбичка трябва да бъде затапена.
От АЕЦ “Козлодуй” уточняват, че след приключване на планираните дейности VI блок ще бъде включен в енергийната система на страната, а V блок работи съгласно производствения график. Точно за колко време ще приключи ремонтът не е обявено, но според различни експерти може да са необходими две седмици. Конкретният срок зависи от това каква ще се окаже повредата след като бъде направена диагностика.
От Министерството на енергетиката неофициално заявиха, че при такива случаи има стандартна процедура за уведомяване на Агенцията за ядрено регулиране, БЕХ, Министерски съвет, Министерство на енергетиката и ДАНС. Работи се по протокол, установен по международни норми и няма основания за притеснения, още повече за съмнения, че някой някъде може да скрие важна информация за правителство или власт.
Блокът произвежда над 170 хил. MWh за седмица
Загубите ще бъдат десетки милиони лева
Загубите от спирането на VI блок на АЕЦ “Козлодуй” ще бъдат няколко десетки милиона лева от това, че по време на ремонта не е произвеждана и не е продавана електрическа енергия.
От последния официален отчет на атомната ни централа става ясно, че за първите девет месеца на миналата година VI блок е произвел 6,75 млн. мегаватчаса електроенергия. Това означава, че реално всяка седмица е произвеждал по над 170 хил. мегаватчаса.
Ако ремонтът на VI блок продължи две седмици, по средната борсова цена на тока в момента от 185 лв. за мегаватчас, се оказва че загубите ще бъдат над 60 млн. лв.
Нямаше промяна в радиационната обстановка
Предишният ремонт беше през декември
Беше спрян и през октомври
Само за няколко месеца предстои трети ремонт на VI блок на АЕЦ “Козлодуй”.
Предишният ремонт на същия парогенератор на VI блок на АЕЦ “Козлодуй” беше през декември миналата година. Тогава ремонтът продължи една седмица - от 10 до 17 декември. В края на миналата година също беше установен слаб теч от някоя от тръбите на парогенератора, тоест отново имаше пропуск от първи към втори контур.
Тогава течът не беше достигнал стойности, които да надхвърлят ограниченията за безопасност в технологичния регламент на блока. Нямаше промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ “Козлодуй”.
Само няколко месеца по-рано отново имаше ремонт на VI блок на атомната централа. Мощността беше спряна на 30 октомври само часове след пускането на блока след презареждане със свежо ядрено гориво.
Тогава блокът остана извън строя седмица, заради изтичане на водород от охладителната система на генератора - неядрената част на блока.
Богомил Манчев: Същият парогенератор, но на друго място
Повредата е в същия парогенератор на АЕЦ “Козлодуй”, но е на друго място, каза Богомил Манчев, председател на Български атомен форум (БУЛАТОМ). Това е рутинна операция, случват се такива неща, допълни той. Богомил Манчев обясни, че в парогенератора има 11 800 тръбички и проблемът е при една от тях.
В края на миналата година е правен ремонт на парогенератора, но сега вероятно проблемът е на друго място. Ядреният блок работи при температура от 330 градуса.
При ремонта той трябва да бъде спрян и да се изчака няколко дни, за да се охлади. Едва след това може да влязат хора, които да направят диагностика на проблема и да видят точно къде е повредата.
Таско Ерменков, енергиен експерт: Има риск да кажем „Довиждане!“ на V и VI блок, както навремето казахме на I до IV
Първо трябва да успокоим хората, че опасност от ядрена авария няма. По класификация това се води събитие, а не авария. За това трябва да се информира Международната агенция по атомна енергия (МААЕ), трябва да се информира и конструкторът - руската страна, защото все пак се касае за събитие в едрогабаритното оборудване, каквото е парогенератора.
Следват няколко неща, с които трябва да сме наясно: Първо - дали с усилията на българските инженери или техници може да се отстрани тази авария, защото видимо, правени са опити, но очевидно неуспешни. Това на практика означава, че трябва да се обърнем към руската страна, за да дойде техен представител или тяхна група, която да извърши съответните дейности или да контролира ремонтните дейности от нашите техници.
Второ - има доста сменени оборудвания по шести реактор и не е ясно дали това оборудване не е в гаранционен срок. Тоест, ние трябва да се обърнем при всички положения към конструктора, за да може, ако имаме проблеми с оборудване в гаранционен срок, да си ползваме гаранцията.
В противен случай тази гаранция ще изгори. Но това е по чисто инженерната, по техническата страна на въпроса. От гледна точка на икономическата страна на въпроса - следват загуби, а те се изчисляват лесно - производството на електроенергия от реактора, умножено по средната цена за този период показва сумата, която няма да бъде получена от централата. Но големият проблем е в това, че тези аварии, тези събития зачестиха и въпросът е доколко професионално се управлява АЕЦ “Козлодуй”.
Бих искал да обвържа въпроса и с идеите да се сменя горивото в АЕЦ “Козлодуй”. В момента имаме проблеми с функционирането на VI блок при използването на доказано гориво, а не знам какво ще стане, ако имаме ново гориво, което не го знаем как е. Нещо повече, специално за VI блок горивото, което внасяме от Русия, е специално изработено така, че от една страна да му се вдигне ефективността с 4 процента, а от друга страна да му се намали неутронното излъчване.
Това, което влияе върху стените на реактора и може да окаже отрицателно въздействие върху решенията дали да може или може ли да бъде продължен живота на реактора, е точно неутронното излъчване, което води до неутронна крехкост на стените. Тоест, стените на реактора от тази неутронна крехкост стават по-чупливи.
До момента при направения ремонт и при модернизацията на V и VI блок получихме продължаване на лицензиите до 2027 и 2029 година, съответно. Имаме сключен договор с една от руските компании за преглед на тези реактори, за да се знае, че те се експлоатират по начин, който отговаря на изискванията, за да може в резултат на тази поддръжка, да бъде продължен още трийсетина години експлоатационният им срок.
Ако ние сменим горивото, първото нещо, което ще се случи е, че 1,6 млрд. лева за ремонтите ще изгорят, защото няма фирма, която да се съгласи да прави поддръжка на реактори, в т. ч. да контролира неутронното излъчване, при условие, че горивото е сменено и са сменени основните параметри на реактора. Изправени сме пред риска през 2027 и 2029 година да не получим удължаване на живота на V и VI блок, а да кажем “Довиждане!”, както казахме на блоковете от I до IV.
Спирането на един блок на АЕЦ „Козлодуй” по принцип е технологичен проблем и той беше решен с изграждането на ПАВЕЦ “Чаира”, която се включваше с бърза реакция в енергийната система и я предпазваше от срив. В момента за съжаление ПАВЕЦ “Чаира” също е в аварийно състояние и не функционира, а това още повече задълбочава проблемите в енергетиката, което още един път показва, колко непрофесионално, недалновидно и бих казал - рисково, се управлява този сектор.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
41 Коментара: