Лъснаха „Камбаните“ в навечерието на 40-тата им годишнина
„Дълго време мислихме как можем да бъдем полезни на обществото, тъй като постоянно критикуваме общината за това как се върши работата. Решихме да направим и нещо по-различно и да оставим нещо след себе си. По тази причина решихме да върнем блясъка на това доста позабравено място и за съжаление много сбъркано като идеология заради времето когато е построено“, обяснява Андрей Кокалов, "Спаси София".
"Камбаните" са построени 1979 година за провеждането на международната асамблея "Знаме на мира" под егидата на ЮНЕСКО по случай 1300-годишнината от създаването на Първата българска държава. Всяка една от пристигналите 135 делегации подарява своя камбана, която е закачена на паметника.
Тук може да се проведе и открит урок по история, защото има камбани на държави, които вече не присъстват на политическата карта. Това например е камбаната на ГДР.
Днес от 186 камбани са останали 104. Звукът на 18 от тях отговаря на нотите в нотната стълбица и на тях може да се изпълняват мелодии. Това прави монумента и един от най-големите музикални инструменти за концерти на открито в света.
„Целта тази година е да изчистим още две четвърти от монумента, но другото по-важно - желаем и да го импрегнираме. За да може следите на времето да не личат. Планираме да направим и голямо пролетно почистване, задължително планираме и 1 юни – тук“, посочи Кокалов.
Организаторите имат идея за празникът на детето тук да се организира концерт на открито. Така паметникът, направен в чест на всички деца по света, да зарадва и днешните, родени почти 40 години по-късно след създаването му.
Последвайте ни
0 Коментара: