На 117 са нараснали жалбите на работници срещу некоректни работодатели само за първите няколко месеца на годината, стана ясно на заседанието на временната комисия за неизплатените заплати. Цифрите даде омбудсманът Мая Манолова, която направи сравнението, че за цялата 2016 г. жалбите са били 104, уточнява Канал 3.
Става въпрос за съвременно робство – работникът работи безплатно, а семействата им бедстват, отсече омбудсманът. Манолова каза, че анализът на жалбите показва, че има сериозни пропуски в законодателството. Ето защо Манолова е внесла в парламента пакет от законодателни предложения.

Част от тях предвиждат забрана за прехвърляне на фирми, когато не са платени всички задължения към работниците, осигуряване на реален достъп на работниците до Фонда "Гарантирани вземания на работниците и служителите", да не се допускат до обществени поръчки фирми, които не са се издължили на служителите си, разширяване на правомощията на ИА "Главна инспекция по труда" и др.

От „Главна инспекция по труда” заявиха, че забавеното изплащане или неизплащането на заплати е едно от най-ярките проявления на сивата икономика. От 2012 г. до момента 5249 предприятия са бавили възнаграждения и обезщетения на работници за 322 млн. лв. От инспекцията констатират, че от 2012 г. насам има тенденция за намаление на броя на предприятията, бавили или неизплащали заплати на работници.

От Фонда "Гарантирани вземания на работниците и служителите" към НОИ заявиха, че към момента 257 млн. лв. са на разположение за изплащане на вземания. Растат ежегодно сумите за изплащане на гарантираните вземания, заявиха от фонда.
Драгомир Стойнев посочи, че БСП ще предложи законодателни промени по темата.

Според Хасан Адемов от ДПС е важно да се прецизират предложенията, така че да се защитят не само интересите на работниците, но и тези на работодателите, защото има опасност фондът да бъде източен от недобросъвестни работодатели. Адемов заяви, че трябва да се укрепи административният капацитет на контролните органи в държавата. Той даде пример с инспекцията по труда, която има задължение да провери 225 000 предприятия, а контрольорите са само 350.