Наричат я Кралицата на “Армията”, макар че Меглена Караламбова свали пагоните преди години. Мотивите й бяха да освободи щат, който заема, в името на някой млад колега. После доигра някои от постановките, в които участва, но толкова. Достоен жест, какъвто не се случва често в българския театър. И голямата актриса продължи нататък, на сцената под светлините на прожекторите. 

Меглена Караламбова и до днес е отдадена на театъра. Колегите й оцениха таланта й и тя грабна приза почетен “Аскеер” за 2022 г. Можете да я гледате в Театър 199, където е в главната роля в няколко постановки. Харизма, енергия, финес, биография се събират в един поглед, дори в паузите между репликите й. Тя е въплъщението на израза “висока класа”. 

Знам, че давам вид на силен човек, но всъщност съм болезнено чувствителна 

Боря се със самата себе си, споделя своята слабост синеоката актриса в свое интервю за БНТ.

Нищо не помага, когато в душата ми е черно. Не мога нито да чета, нито нищо... Може би единствено музиката ми помага. Впрочем от всички изкуства най обичам музиката. 

В крайна сметка и аз като барон Мюнхаузен се хващам за косата и се измъквам сама от блатото 

Успехите на актрисата не са случайни. Родителите й са отдадени на театъра. 

“Те ме научиха, че театърът е храм. Може да звучи патетично, но баща ми ми казваше това не когато тръгнах да ставам актриса, а още когато бях дете. Той отиваше в театъра два часа преди представление, независимо дали има голяма или малка роля. Тази всеотдайност към професията ми е вменена от тях в природата ми...”

В редките си интервюта Меглена Караламбова винаги подчертава, че е от “вечните методианци”. Те са ученици от класа на големия режисьор Методи Андонов и сред тях са Стефан Данаилов, Стефан Мавродиев, Илия Добрев, Елена Райнова, Латинка Петрова, Кирил Кавадарков, Добромир Манев, Продан Нончев.

“Методи беше на 32 години и всички, естествено, бяхме влюбени в него. Той ни отвори очите за света”, разказва голямата актриса.

След режисьора на “Козият рог” съдбата я среща с Леон Даниел - още един от Лъвовете на БГ театъра. По онова време Леон е в немилост пред Властта и не му позволяват да поставя в софийски театри. През 1973-та Меглена и Леон се срещат и на военната сцена, където канят режисьора да постави като гост “Ученикът на Дявола” от Бърнард Шоу. В главната роля е Караламбова като Джудит.

Минават години, в живота на Меглена се редят роля след роля, а тя разкрива тайната да изгражда образите си.

Интуицията ми работи много силно

Съвсем умишлено наблюдавам хората около себе си и както се казва, “купувам”, слагам си в “чекмеджето” и просто решавам, че ето тази походка трябва да я запомня или нечие държание, говор, разкрива тайната на успеха тя. Тези неща, като се наслагат, в даден момент оформят сценичния характер, разбира се, съобразно материала, който работя. Но наистина първо ме води интуицията, подсъзнателното усещане.

Често ми се случва да правя неща, които нито съм виждала, нито съм преживяла в този живот 

Не съм религиозна, но често ходя на църква, особено в Руската църква, на гроба на св. Серафим. Паля свещи и пред иконите на Исус Христос и Богородица, за мен тя е моята покровителка.

Моето име, Меглена, е производно на Мария Магдалена, поне така пише в църковния календар. Вярвам, че има сила свише, която ни направлява и наблюдава. И в известни моменти ни и помага. Вярвам, че животът не свършва със смъртта. Но не както е в християнството - че има ад и рай. А както е в източната религия, вярвам в преражданията 

Все сънувам градове, които не познавам, а се разхождам по улици, които познавам... Сънища и усещания, които имам. Например, като отида в Лондон, имам усещането, че това е моят роден град. Толкова го обичам този Лондон, толкова ме вълнува по някакъв начин. А ето, китайци не мога да понасям, дори се страхувам от тях. Не съм расист, но пари да ми дават, няма да стъпя там.

А знам колко интересни места има. Мисля, че нещо съм си патила от тях в някой предишен живот, но пък много обичам китайска кухня. Разбирам колко необясними са тези неща, но ги чувствам толкова силно, че съм убедена, че това е свързано с прераждането. 

С най-любимите си хора - дъщерята Невена и внучката Маргарита

Театърът е голямата ми любов. Аз лично не се смятам за киноактриса 

Има хора, които, както се казва, камерата ги обича. Мисля, че аз не съм от тях. Имах и генерален проблем, който ми създаде страшен комплекс - зъбите. Като дете, от двегодишна, докато навърших седем години, съм живяла в Бургас. Тогава са ми израснали зъбите.

А тогава всички бургазлии бяха с едни жълти от водата зъби, по това се познавахме. В годините на следването ми нямаше коронки и порцеланови зъби, затова си карах с моите си зъби. Ходех на пробни снимки, но не ме харесваха. Бях си казала - повече на никакви кастинги няма да се явявам, не ме интересува повече киното! 

Но докато бях във варненския театър, Зако Хеския дойде заедно с оператора си Георги Георгиев, щяха да снимат “Осмият”, партизански филм с много действащи лица - па партизани, па фашисти, па полицаи... Вика ми: “Взимам те, но ще оправяме зъбите”. Хайде пак тези зъби! Ходих в София няколко пъти.

Някакви зъболекари се мъчиха с мен, направиха ми пластмасови зъби като шини, които слагах върху моите - равни, едри, бели, прекрасни. Само че моята физиономия не понася такива зъби, станах с конска физиономия. Запънах се и снимах без тях. 

Снимахме по гори, баири и реки. Комунистически филм, но Зако го направи прекрасно. Милчо Левиев написа една музика, стана като уестърн - партизански екшън! С тази първа моя роля станах популярна.

За тези, които не ме познават добре, минавам за резервиран човек, даже малко надута 

Но приятелите и колегите ми знаят - най-важното условие да допусна някого близо до себе си е да бъде добър човек.

И все пак най-близките ми хора са дъщеря ми и внучката ми. Невена и Маргарита Невена, дъщеря ми, е изстрадано дете. И аз и досега й казвам в трудни моменти да не се отчайва, защото и Господ я е искал. 

Смисълът на живота е едно разтегливо понятие, което не мисля, че може да се определи с две думи. Всеки човек е избрал сам своя смисъл. За мен той е работата и децата ми. 

Подготви Поли БОЯНОВА