Коренна промяна на времето настъпи още в четвъртък, като приятното и доста топло за ранния февруари време с температури 15-18 градуса, бързо бе заличено от ураганни във вечерните и нощните часове срещу петък, чиито пориви в Тракия достигаха близо 100 км/ч, причината бе разположена на запад-северозапад обширна област на по-ниско атмосферно налягане, която засмукваше като фуния леден въздух от най-мразовитите части на Сибир, и по-точно от Карско море, което се определя като основна причина за най-големите студове у нас. Тази мразовита прогноза направиха от Meteo Balkans ("Метео Балканс").

Допълнителен фактор, без който не може, е Скандинавският антициклон, който засмуква леден въздух от крайните западни части на Арктика – Баренцово и Карско море и го запраща далеч на югозапад, точно към Балканите и Средиземноморието.


Студът с апогей, но кога ще е най-студеният ден за 2021 г.
Създадоха се условия, при които огромна въздушна ледена река да достигне не само Балканския полуостров, но и да успее да проникне в Централното Средиземноморие. Застудяването във височина вече преминава своя пик, като тази сутрин бяха отчетени стойности от под -10 градуса, и над цялата страна, дори и по морето, и на югозапад, беше доста сковало. Софийското поле обаче все още предстои да подобри мразовитият рекорд от почти -12 градуса от 01.12.2020 г. – първият ден на календарната зима.

В Пловдивското поле малко след изгрев бе по-меко – около -5 градуса, може би поради променливата облачност, която позадържа все още някаква остатъчна топлина, макар и леденият вятър, който брулеше с до силни пориви до късно вечерта, да продължи да подухва и да създава усещане за рекордно ниски температури. 3 градуса максимална в петък се усещаха като -12  градуса, заради силните пориви със скорост 50-60 километра в час вятър.

Ураганни ветрове от северозапад разлютиха силно Малък Сечко 2021
Причината за внезапното и много бързо застудяване бе много силен студен  атмосферен фронт идващ от арктичните ширини. Мощната студена вълна понижи температурите у нас с близо 15 градуса. Въпреки че пикът на застудяването е днес, ледените дни се очаква да продължат до почти 20 февруари.

Последните обновления на средносрочните модели вкараха леко затопляне, което всъщност ще си е доста значително във височина – в планините ще се вдигнат градуса, още в средата на следващата седмица, което приземя ще се усети най-рано в четвъртък – 18 февруари, когато максималните от +1 +2 градуса ще се повишат до около +5 +6, което също е поднормена стойност за втората половина на февруари.

Снежен средиземноморец ни застига в следващите часове

След достигнатия пик на студа днес, във височина силата на леденото нахлуване ще намалее, тъй като ще премине снежен средиземноморец, но доста южно от страната, и повече ще натрупа в Беломорие и в планинския масив Пинд, първите снеговалежи ще започнат още в следобедните часове на югозапад и до залез слънце ще достигнат столицата.

Количествата снежна покривка, които се очакват в Тракия и в Южна България е около 5-10 см., обновленията доста пъти намаляваха снега, до около 2-5 см, но сега отново го вдигнаха до около 10 см., заради възможните допълнителни извалявания. След оттеглянето на циклона, което трябва да стане до неделя вечер и морето, ще скове още по-здраво, и именно тогава приземя се очаква да бъдат отчетени най-ниските температури за 2021 г. – до -15 градуса и дори по-надолу, и главната причина толкова силно да изстине приземя ще е снежната покривка. Ако правим предположения, когато ще е най-студеният ден в годината, това може да е 17 февруари – сряда, тъй като тогава от ЕСО АД очакват пик на енергийното потребление на страната – до над 7000 MW/h, но от понеделник до сряда ни очакват много мразовити утрини.

Нов леден удар дали се задава до края на февруари

Затопляне, по-осезаемо ни очаква за следващия уикенд, когато Азорецът, с неговите разклонения ще прокуди установилият се сибирски студ у нас, и ще вдигне градусите до обичайните и дори над тях за края на февруари, очакват ни едни приятни поне 12-13 градуса максимални за уикенда 20-21 февруари , поне според предварителните сценарии.

Последното обновление вкара ново мощно ледено нахлуване от Сибир за края на последната седмица на февруари, с нови ледени ядра, аналог, дори по-силно от настоящото, но най-вероятно няма да се реализира, тъй като наблюденията показват, че моделите много се бъркат при резки аномалии, както например, настоящата – температурите са доста по-ниски от обичайните в отрицателна посока, така се въвеждат повече показатели за ниски температури и затова те показват и бъдещо отново много силно застудяване, което няма да реализира.

По традиция последната декада на февруари е топла, дори понякога температурите достигат 20 градуса, особено ако преди това е имало силно застудяване, каквото и настоящето и му предстои.

Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме в реално време какви са климатичните условия в страната