За първи път международният фестивал на духовите оркестри ще се проведе в Плевен. Новината беше огласена официално от диригента на Представителния оркестър на Сухопътните войски майор Анатолий Димитров и Валери Вълев, президент на Международния фестивал на военните духови оркестри. Те съобщиха подробности около предстоящата инициатива на среща в общината.
Третото издание на Международния фестивал на военните духови оркестри се организира под патронажа на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на България Георги Първанов. Събитието ще бъде посветено на Деня на независимостта на България - 22 септември. Освен в Плевен фестивалът ще върви паралелно във Велико Търново и Стара Загора. В старопрестолната ни столица изявите на военните духови оркестри ще бъдат от 16 до 21 септември. На 19 септември в Плевен пристигат пет чуждестранни и три български оркестъра. Те ще направят атрактивно дефиле по пешеходната зона на града - от площад „Стефан Стамболов” до площад „Възраждане”. След това всеки оркестър ще представи и свое подготвено шоу от музика и танци. Сред чуждестранните участници ще бъде военният духов оркестър на планинската дивизия от Гармиш-Партенкирхен, Германия, с ръководител подп. Мартин Кьотер. От Италия идва оркестърът на Алпийска бригада “Джулия”. От Полша ще се представи Военният гарнизонен оркестър от град Жешов, от Турция - Групата на мехтерите, а Румъния ще участва с Централния си военен оркестър. Началото на всяко представяне ще е предшествано с химна на фестивала - марша на цар Иван Шишман. Плевенските музиканти се подготвят за фестивала с грандиозна програма, която носи също толкова амбициозното име „Гръм”. Вече е проведен разговор и с кмета на община Плевен Найден Зеленогорски от идната година международният фестивал да се премести изцяло в областния град, предаде кореспондентът на Агенция БЛИЦ в Плевен. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.