Мимикрията на медийните грантаджии

След като Белият дом спря парите на „Свободна Европа“ заради „безполезност“, журналистите от БГ секцията й се подслониха в ново издание, пак с идеята да се издържат не на пазарен принцип, а със спонсорства

https://blitz.bg/obshtestvo/mimikriyata-na-mediynite-grantadzhii_news1144581.html Blitz.bg

На 31 март българската секция на „Свободна Европа“ затвори врати с жалейка, публикувана на фейсбук страницата й.

Това се случи 7 години, след като през 2019 г. изданието възстанови работата си в България след 15 годишно прекъсване и с анонса, че се завръща у нас, за да „насърчава демократичните ценности и институции, правата на човека и свободата на словото и да предоставя новини без цензура и открита дискусия“. Анонс, който не само не се осъществи, но беше мъртво роден.

По една прозаична причина –  от самото си рестартиране през 2019 г. българската секция на „Свободна Европа“ беше сформирана не като медия, търсеща обективност и издържаща се на пазарен принцип, а като пропаганден щаб, съставен от журналисти, свързани с корпоративно-олигархичната групировка „Капитал“ на бизнесмена, оплел в тъмни зависимости бизнеса, медиите, политиката и НПО сектора Иво Прокопиев. Групировка, работеща в пряко взаимодействие и зависимост с мрежата на US милиардера-спекулант Джордж Сорос и неговото „Отворено общество“.

Костадин Костадинов: От днес радио "Отровна Европа" вече не работи

Това са все дадености, които гарантираха единствено и само едно – превръщане на марката „Свободна Европа“ в параван за обслужване на задкулисни олигархични интереси под формата на материали, които бяха представяни като журналистически разследвания, а всъщност бяха писани по опорки, създавани от тандема Сорос-Прокопиев и разпръсквани от медиите, свързани с мрежата на „Отворено общество“ и кръга „Капитал“, знакова част от която беше и БГ секцията на „Свободна Европа“. Тя самата – финансирана с грантове и спонсорства, осигурявани от въпросната мрежа.

Тази порочна практика действа от години в България и именно тя допринесе за опорочаване на журналистиката и медиите у нас, превръщайки огромна част от тях от носител и гарант за представянето на качествени и проверени новини в ретранслатори на пропаганда и дезинформация. Матрица, по която беше сформирана и функционираше и вече закритата българска секция на „Свободна Европа“.

От рестартирането й през 2019 г. до затварянето й преди няколко дни шеф на екипа, работещ в изданието беше Иван Бедров – eдно от знаковите лица на медийната мрежа на Прокопиевия кръг „Капитал“, с който е обвързан не само по журналистическа, но и по бизнес линия.

Автобиографията на Бедров е изцяло свързана с този олигархично-корпоративен кръг, като сред емблематичните точки в нея е пребиваването му в телевизията на Прокопиев Re:TV, в която беше водещ, позициите „редактор“ и „мениджър“ в „Икономедия“ – издателската група на „Капитал“, поста през 2011-2012 г. на член на Съвета на директорите на друга фирма, част от бизнескръга на Прокопиев – „Бизнес медиа груп“ и член на настоятелството на българския клон на „Отворено общество“. Позиция, на която беше от 2010 г. до 2018 г. и я напусна само, защото беше принуден - за да оглави БГ секцията на „Свободна Европа“.

Напускането обаче беше само про форма, тъй като на новия си пост той продължи да обслужва тандема Сорос-Прокопиев. Именно на принципа на тази корпоративно-олигархична лоялност беше сформирана и останалата част от екипа, чиито членове през годините бяха и други видни журналисти на повикване от мрежата на „Отворено общество“ и „Капитал“ като Татяна Ваксберг, Полина Паунова, Генка Шикерова и Борис Митов.    

Хроника на една предизвестена смърт

Тук е моментът да се подчертае, че превръщането на журналистиката в пропаганда не е запазен патент единствено на БГ секцията на „Свободна Европа“. Подобни съмнения и критики бяха отправяни и към друга част от изданията по света под шапката на USAMG – федералната Агенция за глобални медии, финансирана от Конгреса на САЩ, към която са няколко медийни задгранични конгломeрата.

„Свободна Европа“, която доскоро имаше 22 бюра по цял свят, в това число и в България, е единият от тях, като само нейният бюджет беше над 100 млн.долара на година. Пари, които бяха отпускани, за да предоставя качествени новини, но се оказа, че отиват за пропаганда.

След старта на втория мандат на US президента Доналд Тръмп и стартиралата проверка на харчовете, правени от федералните агенции, излязоха данни, че USAGM, подобно на USAID е използвала финансирането от американските данъкоплатци, не за да подпомага демокрациите по света, а за да насочва грантове към медиите, НПО-тата и политически проекти, свързани с мрежата на „Отворено общество“ на Джордж Сорос.

На този фон, през март 2025 г. Доналд Тръмп подписа указ, с който – след като спря финансирането на USAID, разпореди да се намали до санитарния минимум субсидията и на други федерални агенции поради „безполезност“. Сред тях – и на USAGM и съответно на цялата мрежа от бюра на „Свободна Европа“.

Тя се опита да компенсира спирането на грантовете от джоба на американските данъкоплатци като мине на хранилка към ЕС, където „Отворено общество“ на Джордж Сорос все още е силно и има сериозни позиции в редица институции. Дори получи дарение от над 2 млн. долара от шведското правителство. Но в крайна сметка се наложиха сериозни съкращения и още миналата година бюрото на „Свободна Европа“ в Унгария беше закрито, а от 31 март – и тези в Румъния и у нас.

Веднъж грантаджия, винаги грантаджия

Това само доказа принципа, че издания, издържащи се не на пазарен принцип – т.е. с предоставяне на качествени новини, заради които читателите са склонни да плащат, а изцяло с грантове и спонсорства, не са медии, а щабове за дезинформация. Които просто мимикрират, заменяйки една марка с друга.

Така, в деня в който БГ секцията на „Свободна Европа“ престана да съществува, от екипа й обявиха, че правят ново издание – „Свободна точка“, което отново ще се издържа… с грантове и спонсорства. За целта Бедров и компания са учредили фондация, носеща същото име.

А в сайта, който е изцяло копиран от този на „Свободна Европа“ и дори ползва същите страници в социалните мрежи, се пренася почти целият досегашен екип, което подсказва с огромно ниво на сигурност какви новини ще продължава да публикува - дезинформация, подавана и финансирана отново по линия на тандема Сорос-Прокопиев.

Казваме „почти целият“, защото един от екипа – бившия кадър на „Медиапул“ (друго издание от мрежата на „Отворено общество“ и кръга „Капитал“) Борис Митов, обяви, че няма да се присъедини към „Свободна точка“. Но не защото рязко е решил да прави качествена и безпристрастна журналистика, а защото се присъединява към друго ново издание, събиращо на едно място също кадри, принадлежащи към грантаджийската мрежа на „Отворено общество“ и „Капитал“.

Става въпрос за платформата „Извън ефир“, създадена от бившата водеща в bTV Мария Цънцарова, бившия кадър на „Капитал“, учредител и доскорошен член на НПО-то на повикване на олигархията „Антикорупционен фонд“ – Николай Стайков и още неколцина лица, изпаднали от активния медиен ефир заради лъсване на зависимостите им от тандема Сорос-Прокопиев. Как ще се финансира тази платформа? Въпросът е риторичен.

С грантове и спонсорства, разбира се, както впрочем са анонсирали и самите й създатели. Или иначе казано – свидетели сме на поредното мимикриране на грантовата журналистика. Под ново име, но със стари…журналисти на повикване. На олигархията.   

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай