Мит ли е клишето „Столипиново“ – най-голямото ромско гето в Европа“?
Принц Чарлз и пришълци създали клишето за пловдивското гето, в момента всички си плащали тока
Други сайтове, които нямат претенцията да се енциклопедии, качват населението на „Столипиново“ до 60 000 души. Куп журналисти използват фразата „най- голямото ромско гето в Европа“ всеки път, когато споменават въпросния квартал. Изразът минава за аксиома. Но е доста спорно дали е така. Малко цифри: Район „Източен“, в чиито черти е „Столипиново“, е разположен на площ от 6,34 кв.км. 3 кв. км от тази територия се падат на „Стопилиново“.
Тук е мястото на уточнението, какво се разбира под това понятие. Чистото гето е заключено в карето между улиците „Ландос“, „Крайна“, „Батак“ и „Храбрец“. По данни на район „Източен“, поискани от ПловдивПрес, във въпросното каре са регистрирани 25 150 души. Ясно е, че статистиката в ромските квартали е сложна до почти фактическа невъзможност, и че в квартала живеят и куп хора, за които адресната регистрация е някаква митична процедура. Въпросът е дали тези хора може да са още 25 или дори 35 хиляди души, за да се достигне до масово тиражираните цифри за населението в „Столипиново“. Впрочем зад данни като 50 или 60 хиляди души застават основно хора, които никога не са стъпвали във въпросната махала, защото на 3 кв. км не е голяма площ за толкова хора. А всеки, който е ходил там, знае, че в гетото високи сгради с изключение на блоковете на ул. „Сокол“ няма.
За сметка на това има 3 училища с големи дворове, значителен по размер пазар, детски градини, заведения, улици, които не затворени от коптори /макар че има и такива/, както и празни пространства, а всичко това отнема от възможната жилищна територия. „Започваме да правим изследване къща по къща за незаконното строителство и когато опишем имотите, тогава ще можем да преценим малко по-точно колко хора биха могли да живеят там. По мои изчисления в момента в „Столипиново“ има около 30 000 души“, пресметна пред ПловдивПрес кметът на „Източен“ Николай Чунчуков.
Пак по негови данни около 10 000 души от гетото работят в чужбина и когато през лятото се връщат, кварталът набъбва. Но пак не до 50 000 – 60 000 души. Няколко са възможните причини за митологията на данните. Допреди десетина години плащането на ток и вода в гетото беше съвършено непозната практика и тогава към „Столипиново“ прииждаха роми от къде ли не, за да изкарат топла зима безплатно. По онова време там може и да се събирали 50 000 души. От електроразпределителната компания от години твърдят, че неплатен ток в квартала няма. Незаконните къщи си пускат кабели до законните, после някак се разбират с комшиите за сметката, но изнесеният навън електромер отчита всичко и ако не последва плащане, токът спира.
Друг възможен генезис на мита за най-голямото ромско гето в Европа е визатата на принц Чарлз в „Столипиново“ през 1998 г. Покрай пиара за престолонаследника, който не се гнуси да стъпи в гетото, данните може да са били надути, за да се придаде на събитието сериозен елемент на съспенс. Не на последно място са ромските фондации, придобили немалко пари покрай ромското включване, което приключи с някой и друг луксозен имот. Техният интерес от клишето „Най-голямото ромско гето в Европа“ е очевиден. Впрочем Пловдив не заслужава този етикет и по още една причина. В последните години в „Столипиново“ роми не останаха, защото хората там масово се самоопределят като турци. Така че отдавна става дума за клише с невярно съдържание.
Последвайте ни
0 Коментара: