Преди дни земеделският министър Десислава Танева предложи да се въведе задължение, според което всички търговски оператори да предлагат месна регионална продукция на производителя. Така 50% от щандовете в големите супермаркети трябва да бъдат отделени за родното производство.
"За да имаме 50% българска стока, значи да приключим отношения с търговци и да изхвърлим чуждестранни годни стоки", каза още той в сутрешния блок на bTV.
"Големият проблем не е само за производителите, които трябва да напуснат веригите, за да дойдат други. Проблемът е и за клиентите", коментира председателят на Сдружението за модерна търговия.
"И към момента има много българска стока по веригите - 70%, ако трябва да сложим 50% регионални стоки, то трябва да изхвърлим и други български производители. Против сме регулацията против коректните български производители и потребителите", заяви Матеев.
"Ще изгубим международните пазари, които спечелихме с много усилия", каза още той.
"Когато има конкурентност, всяка верига иска да има български производител", коментира Матеев.
"Имаме краткосрочни мерки - фермерите да продават стоката си пред веригите", завърши Йордан Матеев.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.