За тази година имаме по-малка възможност да намалим тежестта на раниците, призна просветният министър Красимир Вълчев в парламентарните кулоари. Средното тегло на ученическата раница е 7 кг, направи непредставително проучване в МОН, пише Канал 3.

Мерките, които ще се предприемат, ще бъдат въведени от догодина, уточни министърът, защото в момента няма какво много да се направи. Един от вариантите е учителите да съкратят броя на учебни помагала и учебни тетрадки, за да се намали тежестта и такава препоръка МОН ще отправи ще сега към ръководствата на училищата, защото те са избор и решение на самите учители.

Другата мярка е закупуването на шкафчета, където децата да си оставят помагалата и учебниците. Това обаче може да се планира от следващата учебна година. Ще търсим бюджетна възможност да подпомогнем училищата за закупуване на шкафчета, каза Вълчев.

Той обаче изрази песимизъм дали ще има пари за всички деца от 1 до 7 клас, които са над 400 хил. В момента по-малко от половината ученици в тази възрастова група имат шкафче в училище. А на министерството вероятно за първи път ще му се случи да мисли за подобно обзавеждане, защото практиката до момента сочи, че родителите са тези, които оборудват класните стаи с шкафчета за всяко дете от 1 до 4 клас, за да не носи тежката раница. Проблемът е факт и ще направим това, което е възможно, каза министърът. Вълчев призна още, че най-тежко е на петокласниците.

И коментира може би най-спорната и скандална идея - за разделянето на най-тежките учебници на две - с две цени. Оскъпяването, по думите му, щяло да е малко. Не е невъзможно да бъде абсорбирано като цена, смята министърът. Това е в ръцете на изцдателствата наред с другата мярка за използване на по-лека хартия за отпечатването на учебните помагала и тетрадки.