Врачешкият девически манастир "Свети 40 мъченици" е най-силен икономически на територията на Ловчанската епархия в момента. Той се намира на около 5 км западно от ботевградското село Врачеш.
Обителта е построена след победата на цар Иван Асен II над епирския деспот Теодор Комнин при Клокотница на 9-ти март 1230 г., на празника на Свети Четиридесет мъченици. В чест на светиите Иван Асен II застроява ред православни светилища, от тях едно е и Врачешкият манастир. Той е основан като мъжко братство, но по-късно става женски, какъвто действа и до наши дни, съобщиха днес в Ловеч църковни деятели.
Според тях настоящият стопански възход на манастира бил резултат от от неуморния труд и предприемчивостта на монахините му под ръководството на игуменицата им Касияна. Калугерките отглеждали крави и кози, обработвали близо 35 дка земеделски имоти, като от тях 15 дка били зеленчукови градини. Стопинсвали отделно и 180 дка гори.
Врачешкият манастир дължал обаче финансовото си благоденствие си най-вече на производството си на църковни одежди. Шиваческата деятелност му осигурявала годишен бюджет от близо 20 000 лв. Врачешките монахини били ненадминати майсторки в този вид терзийство. Всяка една тяхна дреха била уникат. По тази причини сред клиентите им се нареждали архиереи дори от Гърци и Русия. Чест гост им бил и самият ни цар Симеон Сакскобургготски. /Гергана Димитрова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.