Монахини плачели и се молили за Велински
В „На всеки километър“ Георги Черкелов изигра първия интелигентен полицай в родното кино
Всъщност от старите му разкази знаем, че актьорът изпитвал истински страх и ужас от юбилеите. За седемдесетата му годишнина в село Ъглен, където живееше тогава, се струпа цялото столично журналистическо войнство. Той покани репортерите на терасата на къщата си, изненадан и притеснен, разказа тази история: Когато навършил половин век на тази земя, го качили на хасковската театрална сцена и ръководството на всички местни предприятия се изреждали да го поздравят и поднесат подаръците си. Така под прожекторите се подредили като на парад: Печено агне, картони цигари, тенджера под налягане, спортен екип, една машина за рязане на хляб с внушителни размери. Така в родния му град било оценено и материализирано актьорското му майсторство.
Всъщност за Черкелов светлината на прожекторите никога не е била самоцел. Напротив. Той нямал никакво отношение към нея. Искал да учи зоотехника, ветеринарна медицина или нещо друго, свързано с биологията и естествените науки. В крайна сметка записал право, следвал три години, докато неизвестно дали Господ или дяволът го придърпали на другаде. По-късно, когато може би вече нямало връщане назад с друг един голям и далеч по-възрастен актьор бай Димитър Панов в една пиеса седели под една маса, както им заповядал режисьорът. Тогава старецът му казал: „Абе как можа, млад човек да станеш актьор. Кажи ми каква е тази професия, която задължава сериозни хора, да дремят под някаква маса...“ По този повод самият Черкелов казваше, че в този свят 99 процента от хората имат някакъв артистичен талант. Един процент нямат и точно те стават актьори.“
Но не всичко е толкова отчайващо, идва един момент, когато търговците на пазара не ти искат пари за доматите и пипера. Защото те харесват, радвал си ги и са щастливи да те видят на крачка от тях. Такива работи взеха да се случват с Черкелов след „На всеки километър“. Необходимо ли е да припомняме, че часовете, когато на домашния екран се появяваха: той, Стефан Данаилов, Григор Вачков, Георги Георгиев - Гец и другите от сериала, улиците на България опустяваха. Замислена като филм за децата лентата стана културно и емоционално събитие. Партийни секретари твърдяха , че срещите на авторите с трудовите колективи, ускорявали изпълнението на плана.
Разбира се, всеки малчуган искал да се докосне до големия герой Стефан Данаилов. В Луковит обаче едно избрало Черкелов, полицая, лошия, злия демон на партизаните, подало му букетче и казало: А аз съм от тебе. Смут обхванал както родителите му, така и самият актьор. Как лошо сте го възпитали , успял да каже той и всички мигом побързали да се разделят.
Репетиция в Народния театър. В дъното режисьорът Крикор Азарян. На масата са още Таня Масалитинова, Гинка Станчева, Георги Георгиев-Гец
Георги Черкелов разказваше и една тъжна история. Срещнал го един мъж и му казал: „Вие убихте баща ми!”
Обвинението е доста сериозно, за да се отмине с усмивка. После непознатият допълнил: Старецът действително много болезнено приел решението на комунистическата власт, която считал и за своя, да не разреши на героя на Черкелов да остане до края на дните си в България. В резултат на това Велински получава инфаркт и с това филмът свършва. Но в същия миг, след като става свидетел на всичко това, бащата също получава инфаркт и умира”. Поне това разказал синът му. На една среща в килифаревското ханче неочаквано влезли три монахини, предвождани от игуменката си. Дошли да се запознаят с Черкелов и да му кажат, че: „След като вашият герой умря, отслужихме заупокойна молитва. Всички влязохме в църквата и плакахме.“ После показали на любимеца си тайния звънец на вратата на манастира , с който може да ги търси по всяко време на денонощието. „Винаги ще има легло за него”.-казали му. - С приятелка обаче не може.
В Америка го лекували без пари
- Защо не им каза кой си?
- Кой съм.
- Не им ли каза, че си в енциклопедията. Вие българите нищо не разбирате.
Жената се разтичва и след малко в стаята нахлуват тримата собственици на клиниката. С тях фотограф, който започва да ги щрака без почивка. Президентката държала енциклопедията и сочила името му . Когато оздравява ,актьорът е изпратен с цветя .Казват му, че за всички е било чест да го лекуват. Никой не отваря и дума за онези 4500 долара, които трябва да плати за престоя. На следващия ден Георги Черкелов дал няколко интервюта, в които дебело подчертал колко велика е онази болница.
Исак ГОЗЕС
Последвайте ни
1 Коментара: