Моля да ми отговорите имам ли право на 1/2 (една втора) пенсия - наследствена, и да получавам пари за продължителна безработица, защото считам, че това са две различни неща.  Антоанета ГРОЗЕВА, София 

Смятам, че сте наясно кой има право на наследствена пенсия, щом знаете и какъв размер ви се полага, но в интерес на повече читатели ще разширя отговора. Личните пенсии могат да преминават в наследствени, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социална пенсия за старост, социална пенсия за инвалидност, пенсия за особени заслуги и персонална пенсия. 

Право на наследствена пенсия имат:

1. Децата до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването й, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако са се инвалидизирали до 18, съответно до 26-годишна възраст. Смятат се за неработоспособни наследниците с определена от ТЕЛК (НЕЛК) 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност.

2. Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 г. по-рано от възрастта му, предвидена в Кодекса за социално осигуряване (КСО), или преди тази възраст, ако е неработоспособен. Разбрахте, че неработоспособни са тези с определена от ТЕЛК (НЕЛК) 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност.

3. Родителите имат право на наследствена пенсия от децата си, ако са навършили възрастта по КСО и не получават лична пенсия.

Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на починалото осигурено лице, както следва: при един наследник - 50 на сто; при двама наследници - 75 на сто; при трима и повече наследници - 100 на сто. Наследствената пенсия се отпуска общо на всички, които имат право на тази пенсия, и се разпределя поравно между тях. При смърт на двамата родители (осиновители) децата имат право на наследствена пенсия, която се определя от сбора на пенсиите на починалите. 

Смятам, че нямате право и на социална помощ, тъй като от НОИ ви е отпусната пенсия на друго основание.