Радио К2 пита Мустафа Карадайъ, председател на ДПС: Каква е европейската позиция на ДПС и на АЛДЕ за ролята на България и на българското правителство по време на предстоящото европредседателство за консолидацията на Балканите, и уравновесяване на отношенията между ЕС и Турция?
Какъв компромис очаква ДПС от ГЕРБ, или съответно какво очаквате от тях, за да не участва ДПС във вота на недоверие срещу правителството?


Мустафа Карадайъ: Ако ми позволите ще отговоря в обратен ред на въпросите. За вота на недоверие в България към българското правителство. ГЕРБ няма по какъв начин да влияе върху политиката на ДПС. Това правителство е вредно за нашата страна. Ние сме го заявявали не веднъж от трибуната на Народното събрание и пред Вас медиите. Власт, в която участват националисти вреди на държавата. Имаме ред примери от други държави от Европейския съюз, конкретен пример включително можем да дадем с Великобритания и Брекзита, който беше там. Едни популисти, националисти създадоха едни проблеми за милиони хора във Великобритания, отвориха една тема в целия Европейски съюз, а те къде са днес и каква е тяхната отговорност? Така че, нашият вот на недоверие към това правителство, в което участват националисти предстои и друг не може да определя нашата политика, най-малко ГЕРБ.

Относно отношенията ЕС – Турция, тепърва предстои и на тази конференция да проведем тази дискусия, но нашата позиция е, че демократичните процеси в Република Турция трябва да продължат. И продължаването на преговорите за членство на Република Турция е част от демократичните процеси. Ние видяхме- имаше референдум във Република Турция, чиито резултат показа, че турското общество е разделено на две равни части, на две равни половини. Тази половина, която споделя „кемалистките“, демократичните, европейските ценности, тя трябва да бъде подкрепена. И продължаването на преговорите според нас е част от този процес. Нещо повече, ние като съседна държава на Република Турция – България, а и не само България, считаме, че и Балканските страни имаме интерес да имаме за съсед една демократична Турция, а защо не и член на ЕС.

Доколкото ролята на правителството за консолидация на Балканите, на това правителство на ГЕРБ, ако  имате предвид, моделът,  който днес е в България, не може да бъде модел на Балканите. Балканският  национализъм е малко по-опасен от европейския, всички го знаем. Толерирането на националистите и национализма да са на власт, създава голям проблем на Балканите. Този модел няма как да консолидира Балканите. Балканите могат да бъдат консолидирани на принципа на заедността, на принципа на толерантността, на принципа на солидарността, по пътя към членството в ЕС.  Този модел, който предлага днешното правителство, не е моделът за консолидация на Балканите. Балканите не можем да се консолидираме, чрез национализма, чрез шовинизма, чрез радикализма. Това е нашата оценка.