Университетските болници да станат държавни и техният брой да бъде намален от 26 на 7, стана ясно на проведения в Трявна Съвет на ректорите на висшите медицински училища, пише "Дневник".
Идеята е три университетски болници да има в София - Александровска, "Света Екатерина" и "Царица Йоанна". Останалите четири ще са в градовете с медицински университети – Плевен, Варна, Пловдив и Стара Загора.
Промяната на статута на университетските болници ще промени и начина на тяхното финансиране. Сега като търговски дружества те получават средства по клинични пътеки от здравната каса и министерството няма право да ги субсидира, нито да плаща дълговете им. Целта е болниците да могат да получават пари за преподавателската дейност от Министерството на образованието, а за лечебната - от здравното ведомство.
Предложението ще бъде изготвено в писмен вид и ще се представи в Министерството на здравеопазването и в здравната комисия в парламента. /БЛИЦ