Наши момичета ще проектират и разработват коли в Швеция. Много млади българки проявяват интерес да учат автомобилно строителство в скандинавската държава, съобщават  от консултантска къща „Дарби”, която урежда образованието на нашенци в чужбина.
Университетите в Швеция са в тясна връзка с индустрията. Затова по време на следването нашите студенти могат да работят по проекти, дадени от различни компании с интерес в съответния сектор, пише „Телеграф”. Дипломните работи в 50 на сто от случите са възложени от фирми като Volvo, Saab, Ericsson. Непосредствената връзка между компании и студенти дава възможност на младите хора по-лесно да си намерят работа.

Интересът на нашите младежи към Швеция се засилва през последните години, отчитат консултантите по образование в чужбина, Университетите в страната предлагат все повече бакалавърски програми на английски. Кандидатстването е през април, студентите получават отговор през юли, а обучението започва през септември.

Дания също привлича български студенти.  Там обаче следването става по-трудно, защото бяха ревизирани бройките за прием. За определени специалности бе обявен дори нулев прием. И в Дания, и в Швеция образованието е безплатно. Въпреки че не плащат за университет, българите, заминали да учат в скандинавските страни, трябва да знаят, че ще се наложи да броят за такса живот около 9000 евро на година.
 
Около 2000 български студенти пък заминаха да учат в Холандия миналата година. Там годишната такса за университет е 2000 евро. Страната на лалетата е магнит за чуждестранни студенти, защото им дава възможност да съчетават следването с работа. Българите там най-често записват приложни науки. Когато станат 3-4 курс, те могат да работят и да си докарват добра заплата, за да се издържат.