Най-големите грешки, които правят шофьорите зимата
Автомобилът трябва да загрява в движение, а не на място
Вкочанен волан, студени седалки, замръзнали стъкла - автомобилът не е най-уютното място рано сутрин след мразовита зимна нощ. В предстоящия зимен сезон денят на много водачи започва именно в такава обстановка, когато колата е прекарала нощта извън гараж. Няколко съвета ще помогнат за по-бързото затопляне на автомобила и по-правилната му експлоатация в студените месеци, уточнява "Труд".
Дизеловите и бензиновите превозни средства (включително тези на газ) се отопляват с остатъчна топлина вследствие на изгарянето на горивото. Загряването на кабината с работещ мотор на място преди потегляне е погрешно и наказуемо от закона в много европейски държави. Не се препоръчва и включването на отоплението веднага след стартиране, защото отнема от топлината, от която двигателят се нуждае, за да достигне оптималната си работна температура. Това забавя загряването и на мотора, и на интериора.
Погрешно е и да се форсира автомобилът и да се кара бързо с идеята, че така загрява по-бързо. Най-важно е да се изчистят добре стъклата за добра видимост и след това да се потегли, а малко по-късно да се включи отоплението, но не на максимум. След като двигателят загрее, тогава отоплението може да се засили до температура, която е комфортна.
Шофирането на къси дистанции в студено време се отразява зле на автомобила, защото двигателят не достига оптимална работна температура, износва се по-бързо, а и в акумулатора не се възстановява изразходваният при стартирането ток. Разходът на гориво и отделяните вредни емисии също са значително по-високи при студен мотор. Това е една от причините въздухът в големите градове през зимата да е по-мръсен.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: