Бъдни вечер е един от най-почитаните празници в християнската традиция. Това е последният ден от Коледния пост и време за пожелания. От православна гледна точка няма изисквания към трапезата на празника освен да е постна.

Народните обичаи и поверия обаче обгръщат празника с мистика и символика, които настройват празнично.   

Според традициите още от сутринта в огнището трябва да се запали бъдникът – отсечен ствол от дъб, бряст или круша. По искрите, които хвърля, се гадае колко плодородна ще бъде годината, а изобилието се предсказва от пепелта, която ще остане от бъдника.

В някои краища вярват, че топлината и светлината символизират раждането на новото слънце и на Божия син и същевременно с това са причина на трапезата да гостуват починалите предци и самата Богородица, за която се нарича и първото разчупено парче от обредния хляб.   

Празничната трапеза трябва да включва 7, 9 или 12 ястия – броят е съобразен с три от свещените числа на древноюдейската Кабала. По-популярна традиция е гозбите да бъдат нечетен брой – седем или девет, като това се свързва и със значението на числата във фолклорната култура. Нечетните числа, поради своята „незавършеност” се асоциират с живота, а четните – със смъртта.    

Ястията задължително са постни, като се приема, че някои от тях могат да изгонят злите духове – лук, чесън, мед и орехи. Мистичният характер на ритуалите за Бъдни вечер се допълва и от гадаенето по орехи. Всеки от семейството избира орех от поставените на масата и го разтрошава.

В зависимост от това дали ще се покаже здрава или изгнила ядка се предсказва здраве или болест очаква хората през годината. 
  
Обичайно се приготвят още сарми с боб или ориз, пълнени чушки, варен фасул, жито, тиквеник, зелник, ошав, плодове, но почетното място сред празничните ястия заемат обредните хлябове, защото символизират плодородие и изобилие. Неслучайно в питката, която се замесва за Бъдни вечер, се поставя и сребърна паричкакоято също се асоциира с благополучието.  

И в миналото, и днес, дори когато не могат да се справят с приготвянето на големия брой ястия на масата – седем или девет, домакините винаги се стараят на масата да има питка с паричка. Този обреден хляб трябва да е с кръгла форма, за да олицетворява кръговрата на живота и безкрайното повторение на годишния цикъл.

Като част от традицията, която много семейства спазват, е характерната украса на питката – в горния край се прави кръст, за да пази Бог дома и семейството. От тестото се оформят още слънце, грозд и житни класове, за да е урожайна годината.     

Когато цялото семейство се събере на празничната трапеза, най-възрастният член на семейството разчупва питата и нарича всяко парче – на Богородица, на имота, и на всеки от фамилията. Според поверието, на когото се падне сребърната паричка, ще е най-щастлив и с най-голям късмет през новата година.

Създадената от „Булминт“ паричка за питка от чисто сребро с тегло 8 грама и с големина на монета от 1 лев – 24 мм, със сигурност ще донесе незабравим спомен от празника на този, на когото се падне. Освен като част от ритуалите на Бъдни вечер, тя е подходящ подарък за всеки член на семейството, приятел или познат, както и за всеки, когото искаме да зарадваме в навечерието на Коледа.    

Сребърната паричка е изработена изцяло в традицията на празника Бъдни вечер. Лицето (аверсът) изобразява задължителните фигури, които се подреждат върху обредния хляб – слънце, кръст, грозд и житни класове.

Гърбът (реверсът) носи посланието „Весели празници“. Детайлите са пресъздадени с ювелирна прецизност във висше мат-гланцово качество и с висок релеф.      

Обичаите за празника са много и невинаги всеки успява да следва всички. Най-популярен остава нечетният брой ястия, сред които най-важна е питката с паричка. Но без значение дали всички познати ритуали за Бъдни вечер или само част от тях ще бъдат изпълнени, най-голямо щастие и удовлетворение носи споделянето на празника с най-близките хора. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук