Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е четири книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР -  всяка неделя от 18 до 19 часа. Публикува пътеписи на собствения си сайт www.dromomania.bg.

От рубриката “Време за пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате как да пътувате най-евтино, най-безопасно и на най-интересните места по света и у нас.

В миналия брой ви разказах за бутиковите национални паркове на Ботсвана, за водопадите Виктория и “Германия на Африка” - Намибия. Дойде редът на държавите, с които любителите на животни и приключения свързват Черния континент - Танзания и Занзибар, Кения и Южна Африка.

От искрящо белите плажове до снега на Килиманджаро

Танзания и Занзибар са “очаквано добра комбинация” за двуседмичен отдих. Остава само да изберете дали първо да съберете сили на някой от 25-те снежнобели плажа с тюркоазена вода на Занзибар и после да тръгнете на фотосафари из резерватите на Танзания, или обратното.



Според “Конде нест” необитаемият занзибарски остров Мнемба е едно от най-романтичните места на планетата, любимо на Шарън Стоун, Бил Гейтс, Майкъл Дъглас и Наоми Кембъл.

Уникалните природни комплекси, 12-те национални парка, 13-те резервата и 38-те природо-защитени територии осигуряват на Танзания  славата на едно от най-добрите места в света за екотуризъм.

Няма човек, който не е чувал за Нгоро-Нгоро или Серенгети

Първият резерват е недалеч от границата с Кения и представлява огромен кратер с диаметър 19 км и дълбочина 600 м. Планината, с която е заобиколен, се е родила от избухването на вулкан преди 2,5 млн. години. На дъното му се намират соленото езеро Магади и водопадите Мунго. В самия кратер с площ 264 кв. км се срещат копитни и тревопасни, а също така лъвове, леопарди, хиени, хипопотами... Тук зимуват и много прелетни птици от Европа.  Присъствието на двуроги носорози, гепарди и африкански слонове дават на Нгоро-Нгоро официалния статут на Международен биосферен резерват.



Серенгети (безкрайни равнини) е най-известният национален парк в Танзания.  Тук може да се потопите в онази Източна Африка, съществувала преди появата на белия човек.  По неизбродимите пространства шестват 4,5 млн. копитни в търсене на храна. Серенгети се смята за едно от най-добрите места за наблюдение на лъвове, гепарди и жирафи, на повече от 35 вида бозайници, вкл. “голямата петорка” (слон, носорог, лъв, леопард и бивол). Плюс повече от 500 видове птици и над 350 пълзящи.

Спящият вулкан Килиманджаро (5895 м, в превод блестяща планина) е най-високият и единственият заснежен връх в Африка.

Националният парк Аруша лежи между Килиманджаро и планината Меру (4556 м). Той покорява с броеницата от езера  и растенията, които могат да се видят единствено там, кедровите гори и типично алпийските ливади.



Южна Африка - между  Крюгер парк и  винен тур с пингвини

“Класиката в жанра” за Южна Африка е Крюгер парк,  вторият по големина резерват за защитени видове в Африка. Той се простира на 19,485 кв. км -  почти колкото цял Израел, но с огромно разнообразие от флора и фауна. В него на свобода живеят над 517 вида птици, 114 вида влечуги, включително черна мамба, 3000 крокодила, както и множество риби. В Крюгер има повече видове едри бозайници от всеки друг парк в Африка. Популацията на слоновете там през 2015 г. е нараснала до близо 20 000, а резерватът приютява и африкански диви свине, за които се смята, че са общо 400 в цяла Южна Африка. Плюс лъвове, бизони, леопарди, бели носорози и др.

Те живеят в затворена еко- система и служителите не правят нищо, освен да ги охраняват. В Крюгер се  влиза през девет входа, които водят до т.нар. лоджи за нощувка -21 на брой. Територията е толкова огромна, че изследването на деветте туристически маршрута понякога може да продължи с дни.

Ако престоят ви е кратък и сте в Йоханесбург, еднодневна алтернатива е Пиланесберг парк. В случай че сте с деца, за препоръчване е някой от многото “Лайънс” паркове, където малчуганите галят опитомени лъвчета-бебета.



По-аристократичният Кейптаун предлага  колониална архитектура, винени турове и близка среща с пингвини, тюлени и китове. Задължително е да се “разпишете” и на нос Добра надежда - най-крайната точка на африканския континент.

По следите на “Призрак и Мрак” в прародината на Обама

Откакто Барак Обама седна в Овалния кабинет, местата за посещение в Кения се увеличиха с още едно - селото, откъдето са корените му. Съмнителното удоволствие да срещнете негова баба или вуйчо обаче се измества от безбройните възможности за фотосафари - Масай-Мара, Амбосели, Цаво, Маунт-Кения, Самбуру...

А след двата холивудски хита за лъвовете-убийци Призрак и Мрак, туристически обект е дори влаковата линия Момбаса-Найроби.

Националният парк Масай-Мара е на височина 1650 м. От юли до септември може да се наблюдава миграцията на милиони антилопи, които отиват да търсят храна в съседния резерват Серенгети.  Край река Мара се срещат уникалните черни лъвове, а водите й буквално “врат” от крокодили и хипопотами.

На около 100 км от пристанищния град Момбаса е резерватът Цаво - 20 000 кв. км. Най-интересните места там са каньонът Нгулия, платото Йата, изворите Мзима и “психеделично” червените слонове и зебри -  пръстта на парка е червена като доматена супа и тя променя цвета на животните след всяка кална баня.

Магдалена ГИГОВА
/вестник "Над 55"/