Хиляди столичани се стекоха на  на Централните софийски гробища, за да отдадат почит към паметта на мъртвите, както и вечна признателност на загиналите в редовете на Българската армия.

Но последния общ помен на умрелите за годината остана без традиционните за Архангелова задушница раздавки, пише "Монитор". 

Т.нар. подавки с думите "Вземете за Бог да прости" се раздават обичайно на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.

В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас.

Тази година масово се избягваше размяна на храна между хората заради върлуващия коронавирус, но традиционно се правеха общите трапези между най-близките в гробищния парк.

По обичай се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости".

Архангелска задушница или още Рангелова е една от трите най-големи задушници според православния календар. Необичайно хубавото време помогна на повече хора да стигнат до гробища в първата събота преди Архангеловден. Според вярата събота е отредена за ден на покойниците. Масово въпреки възможността за отстояние вярващите носеха маски.

Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ. Името „Задушница” произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на почиталите.