Невиждан феномен в Осоговската планина
Невероятната гледка първоначално беше заснета от фотокапан през месец септември. Подобни данни има засечени и през месеците ноември и декември, обясни гл. ас. Елица Попова от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, която е част от екипа, извършили проучване на дивите животни в Осоговската планина, пише "Монитор".
„Това е много необичайно наблюдение, тъй като обикновено отношението на вълците към домашните кучета е агресивно. В публикуваната научна литература не открихме документиран друг подобен случай. Известно е, че кучетата произлизат от вълка и тези два вида могат да се кръстосват помежду си и да дават плодовито потомство. Това явление се наблюдава обикновено на места, където има голяма популация от скитащи кучета, а вълците са подложени на засилен ловен натиск, който води до разпадане на техните глутници. Хибридизация е установена и в България на базата на генетични изследвания на вълци. Поради странното поведение на наблюдавания индивид и някои нетипични за вълка външни белези, предполагаме, че той също може да е хибрид, т.е. не чист вълк, а кръстоска между вълк и куче. Различни изследвания показват, че подобни големи групи от скитащи (или подивели) кучета ловуват диви животни (зайци, сърни и др.), каквато е и част от храната на вълците“, обяснява още Елица Попова.
По нейни думи от съществено значение е и събирането на проби за генетичен анализ от вълци и подобно изглеждащи на тях потенциални хибриди сред кучетата с цел установяване на степента на хибридизация между тези два вида на територията на Осоговската планина.
Последвайте ни
0 Коментара: