Никога не правете това, ако усетите мирис на газ! Ето най-важното правило
Само за първата седмица на новата 2025 година от ПБЗН отчитат четири произшествия, причинени основно от техническа неизправност или неспазване на правилата за безопасност
Два инцидента с газови бутилки белязаха изминалите почивни дни в София. Институциите отчитат, че подобни произшествия зачестяват през зимните месеци.
През първите месеци на 2023 и 2024 година на територията на цялата страна са станали по три инцидента, на годишна база произшествията са съответно: 46 за 2023 година и 37 за 2024 година. Само за първата седмица на новата 2025 година от ПБЗН отчитат четири произшествия, причинени основно от техническа неизправност или неспазване на правилата за безопасност.
Нов ужас в „Лозенец“ след експлозията в дома на композитора Савелиев, какво се случва СНИМКИ
От 35 години Марин Ценов продава газови бутилки и отчита, че в последните години уредите на газ са по-предпочитани.
"По-скоро клиентите не знаят какво правят и по едни или други причини се доверяват на хората, които им донасят във вкъщи газовите бутилки заредени или отиват на газостанцията и се доверяват на човека, който им зарежда бутилката", посочи той пред Нова ТВ.
До 80% от вместимостта
Всеки потребител сам носи отговорност за спазването на правилата за безопасност, основното сред които е бутилката да бъде запълнена до 80% от вместимостта си.
"Ако е препълнена бутилката, тя лесно би експлодирала, защото този газ се разширява и трябва да си намери място да излезе от някъде”, посочи Мирослав Йотов, главен директор в ГД „Надзор на пазара”.
За бутилките, използвани към кухненски уреди, е важно и правилното свързване.
„Много важно е при поставянето да се прибира дискът навътре към вас. Застопорявате. Пускате го. А елементарната проверка може да направите, когато го вдигнете, да не падне. Това означава, че имаме надеждна връзка”, допълни Йотов.
Далеч от отоплителни уреди
И още - бутилките, трябва да се съхраняват в проветриви помещения и далеч от отоплителни уреди, както и редовно да се проверява дали няма течове.
„Ако усетим и най-малката миризма на газ, дори не трябва да включваме електрическото захранване в помещението, защото се получава искра от контактния ключ. Тя е готова да възпламени образуващата се взривоопасна смес в помещението”, отбеляза началникът на отдел „Държавен контрол” при ГДПБЗН комисар Георги Толин.
Последвайте ни
1 Коментара: