Предсрочни парламентарни избори в България ще се състоят на 26 март. Според социологическите проучвания, основни конкуренти са БСП и ГЕРБ. Докато ГЕРБ е насочена към запазването на прозападния вектор на развитие на страната, БСП се обявява за отмяна на антируските санкции и е настроена към подобряване на отношенията с Русия. Това заяви за „Известия” лидерът на БСП Корнелия Нинова.
В полза на затопляне на диалога с Русия говори и факта, че през изминалата година за президент на България бе избран Румен Радев, който по време на своята предизборна кампания постави акцент върху по-тесните връзки с Москва.
 
Лидерът на социалистите Корнелия Нинова заяви пред „Известия” за намеренията в случай на победа да отмени санкциите по отношение на Русия в най-кратки срокове, защото те нанасят вреди на икономиката на всичките страни на ЕС, и по-специално на България. „Готови сме да работим заедно с Русия не само върху големите енергийни проекти, но и върху развитието на отношенията между двете страни на равнище малък и среден бизнес”, каза лидерът на БСП пред „Известия”.
 
Депутатът от Европейския парламент от БСП Момчил Неков съобщи за „Известия”, че неговата партия вече е предприела определени стъпки за отмяна на антируските санкции. В частност, БСП е инициирала писмо в ЕП с предложението да се приемат мерки за отмяна на руското ембарго върху износа на редица български продукти в Русия. „Сътрудничеството между Русия и България има дълга история. Между страните също съществува културно и езиково сходство. Санкциите, наложени от страна на ЕС, оказват негативно влияние върху икономиката на двете страни”, каза българският политик пред „Известия”.
 
Влизането на България в ЕС не донесе очакваното подобряване в икономическата ситуация на страната. В момента България се смята за най-бедната държава в ЕС, а антируските санкции само влошават състоянието на българската икономика. „София се сблъска със сериозни икономически трудности в резултат на отслабването на връзките с Русия. Влизането на страната в ЕС през 2007 година помогна за деградацията на селскостопанския сектор. Също бяха унищожени много предприятия. А значителна част от българите са трудови мигранти в други страни”, отбелязва политологът Аджар Куртов пред „Известия”.
 
Експертите отбелязват, че на фона на сложната икономическа ситуация в страната и несъгласието на гражданите с миграционната политика на Брюксел може да се очакват някои промени във външната политика на София.
 
„Възможно е след парламентарните избори в България да бъде повече ориентирана към Русия. Тя може да поиска по-активно участие в съвместните проекти с Москва, като „Южен поток” или АЕЦ „Белене”. България също по-остро ще се изказва в отношенията с ЕС”, каза пред „Известия” анализаторът от Общество за изучаване на Централна и Източна Европа Михаил Ондрейчик.
 
Формирането на ново правителство под ръководството на БСП може да стане отправна точка за промяна на българската външна политика. Затоплянето на отношенията с Русия е пътят за подобряване на икономическата ситуация в страната. В случай на победа на БСП България може да наложи вето върху удължаването на действието на антируските санкции, което, без съмнение, ще предизвика недоволство от страна на Брюксел.
 
По този начин пред София ще възникне сериозна дилема: да действа в интерес на своите граждани, без да обръща внимание на натиска от страна на Брюксел, или все пак да се подчини на волята на водещите страни в ЕС в ущърб на интересите на своята държава.
 
Източник: „Известия”
 
Превод и редакция: БЛИЦ