Нова идея на Москов взриви здравното министерство!
МЗ да си направи фирма за търговия с лекарства, предлага управникът
Възможността държавата да може да има лостовете да се намесва е предвидено в Закона за лекарствата. Тази седмица той ще мине на окончателно одобрение от ръководството на министерството, след това ще бъде пуснат за публично обсъждане и септември месец ще влезе в Народното събрание.
Москов каза, че са в много напреднала фаза, особено в Румъния, за подписване на споразумение за съвместно договаряне на медикаменти. Идеята за най-ниската публична цена на лекарство всъщност отваря вратата за изчезване на тези медикаменти. "Смислената политика не е в това каква е публичната цена, която е записана на сайта на министерството и на Съвета по цени, а как Здравната каса, министерството и държавата са успели да влезнат в тежки преговори и да се преборят за големи проценти и отстъпки”, каза той.
За последните години има около 3 000 позиции, които са делиствани от позитивната листа. Това е постоянен процес, не е свързан с някакво конкретно време – месец или решение на държава, или на касата. "За съжаление тези неща са свързани главно с това дали на съответния лекарствен производител или търговец му излиза сметка да продава това лекарство или не, или иска да го замени със също така негово, но по-скъпо лекарство”, заяви здравният министър.
По друга тема, министърът сам поиска да каже, че му е странно как публичното мнение се подвежда под "индустриални интереси, разказани като интереси на пациентите”. Той сподели, че с интерес следи медийна дискусия свързана с това, защото НЗОК трябвало да прави проверки във връзка с начина, по който се харчат парите в българските онкологии и че това по някакъв начин щяло да увреди пациентите.
"За първите 6 месеца на 2016 г. в сравнение с първите 6 месеца на 2015 г., лекуваните пациенти са с над 5% по-малко, т.е. по-малко хора са имали нужда от онкологично лечение. Едновременно с това разходите за онкология за същия този период са нараснали с 25,7%. На фона на същите лекарствени протоколи, за същия този период, нямаме нови терапии, които да кажем, че биха оскъпили лечението. Това само по себе си би трябвало да е обществено изискване касата да провери защо при намаляваща бройка пациенти, при същите протоколи на лечение има увеличаване на стройността, защото това са нашите пари и ако отидат там където не е добре насочено, няма да останат за някъде където има нужда”, каза здравният министър. Според него трябва да адмирираме действията на НЗОК в това отношение.
Днес кабинетът прие новия УС правилник на Фонда за лечение на деца. Основните промени са в начина, по който функционира фондът както като щат, така и като начин на организация на работата.
Последвайте ни
0 Коментара: