Нова процедура при осиновяването
Методът за осиновяване ще бъде ускорен и няма да има възможност за разсиновяване
Така кандидат-осиновителите ще подават само една молба, но ще им бъде търсено дете в цялата страна. Сега това се прави по региони, за всеки от които се подава отделна молба, а това отнема и време, пише 24 часа.
Сачева смята, че след промените ще стане по-достъпно откриването на семейство за всяко дете.
Тайната при осиновяването също ще отпадне. Заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева допълни, че в проекта за промени в Семейния кодекс се предвижда и отпадане на тайната при осиновяването, което ще даде възможност на децата да получават информация за биологичните си родители по административен път, а не чрез съдебна процедура. В момента така може да се получи само медицинска информация.
"И след промените ако биологичните родители не искат да бъдат разкрити, тогава пак ще се върви към съдебно дело", обясни Мичева. Осиновителите да нямат право да се откажат от детето предвиждат още новите предложения за промени в Семейния кодекс. "Процедура на разсиновяване ще има, но не по инициатива на родителите, а само при особени случаи", обясни заместник-министър Сачева.
Ще се въведе по-строга процедура за попечителство В правосъдното министерство планират още да се върне старата процедура за попечителство над децата, която е по-строга. Според заместник-министър Мичева в момента то се дава само след подаване на молба, което понякога "отваряло врата и за престъпни дейности с деца".
От думите и на двете зам.-министри се разбра, че има случаи, в които процедурата за попечителство се използва за заобикаляне на осиновяването - чрез посредник кандидат-осиновители намирали бременна, която смятала да изостави детето си; мъжът от двойката се представял за негов баща и получавал попечителство след раждането на бебето, а после другата жена го осиновявала.
Медиацията може да стане задължително при родителски конфликт. Ползването на медиатор при развод и родителски конфликт да стане задължително, обмислят още в правосъдното министерство, но това вероятно ще бъде на по-късен етап.
Според зам.-министър Мичева така ще се улесни решаването на родителски конфликти за детето. С предстоящите промени в Семейния кодекс обаче ще се въведе възможност съдът да задължава родителите да ползват социални услуги като консултации с психиатър при развод. Предвижда се още съдът да решава и кой от родителите да дава разрешение на детето за пътуване в чужбина до навършване на пълнолетие. В момента има случаи, когато единият от двамата не подписва необходимата декларация и спира детето от екскурзия и т.н.
Последвайте ни
0 Коментара: