Новият шеф на горите: Проблемът не е толкова в незаконната сеч на някое дърво, а в...
Проблем е и сечта в земеделските земи, които са станали гори, тъй като хората са ги изоставили, няма механизъм за защитата им и и масово се секат 50-60 годишни гори
Той поясни, че 1200 служители, охраняват всеки по 10 000 дка, така че всеки горски знае какво се случва.
Проблемът не е толкова в незаконната сеч на някое дърво, а в кражбите. Примерно по документа е разрешена сеч на 500 куб. м, а на място се вадят 700 куб. м и тези 200 кубика разлика ги открадват и това няма как да се случи без горския.
"Краде се жестоко, повечето търгове са нагласени, за дърводобив и дървесина, няма наддаване, което значи, че фирмите са се разбрали", поясни той.
Най-тревожно е състоянието на старите гори, 100 годишните, които пазят водата, чистят въздуха. Там кражбите са най-лесни, тъй като дърветата са големи и директно водят до 300 лв. на кубик.
Когато горските хванат някой, започват обажданията от по-високо. Затова е важно да се създадат системи за прозрачност, да включим обществения контрол, каза Дунчев и заяви, че системата отвътре е пробита. Няма един акт на кмет, на фирма, на собственик на гора, актовете се пишат на секачите, допълни той.
Проблем е и сечта в земеделските земи, които са станали гори, тъй като хората са ги изоставили. Тези гори са 10% от всичките, но няма механизъм за защитата им. Инспекторите нямат право да спрат сечта, прокурор няма право и масово се секат 50-60 годишни гори. Дунчев казва, че трябват законодателни промени за прехвърлянето им в горския фонд.
Положението обаче в българските гори не е толкова страшно, в последните 5 години те са нараснали с 500 000 дка, и заради земеделските земи, изоставени от хората. Българската гора нараства на година с 14 млн. куб. м, а се ползват по 7-8 млн., с незаконната сеч да са 9 млн., което е не повече от 60%.
Преди 5 години заловената незаконна дървесина е била 30 000 куб. м на година, а последната година е била 15 000 куб. м. Официалната статистика показва, че нарушенията спадат.
Последвайте ни
0 Коментара: