Ново 20: Хибридни дипломи за бакалаври и магистри
Сред тях е и възможността в пъти да се увеличи стипендията от 500 лв. на месец на докторанти, ако работят в рамките на даден научно-изследователски проект
Две или повече висши училища да обучават студенти по съвместни специалности и след това да издават дипломи за това хибридно обучение. Това предлагат от МОН с промени в Закона за висшето образование, качени за обществено обсъждане, предава "Труд".
Сред тях е и възможността в пъти да се увеличи стипендията от 500 лв. на месец на докторанти, ако работят в рамките на даден научно-изследователски проект.
Студенти - бакалаври и магистри, записани в такива хибридни, мултидисциплинарни специалности, ще изучават отделните дисциплини в различни университети. Дипломите им ще бъдат с подписа на ректора на университета координатор или с подписите на всички ректори на висшите училища партньори.
Един от вузовете, които са готови с учебните планове по такива нови програми, е Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), което си партнира с медицински университети в страната за обучението на инженери с медицинска квалификация.
Тези програми обаче не могат да стартират, защото регулация как това да става в сегашния закон няма.
“Утре имаме среща при министър Денков по въпроса. Готови сме да пуснем програмите в платена форма, но няма как да стане по закон, затова и предложихме тези промени”, обясни пред “Труд” ректорът на ВУТП проф. д-р Миглена Темелкова.
“Още министър Вълчев заложи на всички ректори да работят по хибридните образователни продукти. Де факто с предложените промени, сега те стават въз основа на споразумение между висшите училища. Едно от тях ще бъде координатор и ще извършва административните дейности, в рамките на неговата програмна акредитация ще бъде специалността, в която ще се провежда съвместното обучение”, обясни ситуацията проф. Темелкова.
По думите ѝ единият партньор по новите съвместни специалности трябва задължително да бъде от нерегулираните специалости. “Специалността, която ще се дава на студентите, не бива да попада в обсега на регулираните като медицината, например. Аз не мога да произведа медици във ВУТП, заедно с партньорите също не можем, но можем да произведем инженери с медицинска специализация”, обясни тя.