Някога 1300 души, днес едва 15: Къде изчезват селата на България? ВИДЕО
Тревожна статистика предвижда бъдещото в България да е със застаряващо население, без медицински лица и болногледачи
И ако градовете ни все още изглеждат далеч от подобен черен сценарий, то все повече стават селата в България, които са по пътя на изчезването, въпреки красотите си.
В русенското село Пепелина постоянно живеят едва 15 души. Дядо Калин е на 83 години. Дореди няколко години не е напускал селото, но сега през зимата се налага да живее в Русе, защото в Пепелина няма нито аптека, нито лекар, нито други хора.
"Бях открил малко магазинче за хляб, елементарни продукти, захар, сол, пакетирани работи и нямаше как повече да продължаваме. Няма хора, след като няма хора - няма оборот. Сега снабдяването става чрез Широково, там имат магазинче и кметицата на Широково живее в Пепелина, и като и се обадим тя носи хляб", разказва той във видеорепортаж на Bulgaria ON AIR.
Възрастният мъж разказва, че децата и внуците обичат да ходят на гости, но за малко. И не знае какво ще се случи с къщата, когато той си отиде.
"Жал ми е, това ми е родно място. Как да не ми е жал? Но деца, внуци, правнуци, вече всичко е навън, аз останах сам", сподели дядо Калин.
Кметският наместник на Пепелина Георги Корчев се опитва да държи селото живо. Казва, че надеждите му са в туризма, заради красотата на местността. Лично доставя лекарства на по-възрастните.
"Младите хора имат няколко изисквания – комуникации, интернет, връзка с останалия свят. Също така има проблеми с инфраструктурата, тъй като финансирането по каквито и да било проекти изисква по голям брой жители", посочи Корчев.
Някога в Пепелина са живели 1300 души. А днес дядо Калин се надява, че след време ще има кой да поседне на пейката, която лично той е направил.
Последвайте ни
1 Коментара: