Огънят, разпален в миналото, не загасва и днес в будно странджанско читалище
Селото ни се намира нависоко - да вижда света и светът да вижда него!, пише Дико Фучеджиев за Граматиково
Така талантливият ни земляк Дико Фучеджиев представя родното ни Граматиково. В него през зимата на 1927 г. се открива читалище - отдавнашна мечта на будното странджанско население.
В спомените си първият председател на читалището, Коста Бояджиев, пише: “С учителите Боню Няголов и Дечко Петров, с прогресивно настроените младежи и ученолюбивите селяни поставихме основите на читалище в Граматиково. Нарекохме го “Просвета”. В него се записаха и всички гимназисти.
Всяка ваканция те организираха литературни вечеринки. Това бяха най-сигурните източници на средства за обогатяване на книжния фонд. С дърводелеца Стойчо Райчев изработихме първия шкаф за съхранение на книгите”...
Читалището се превръща в истински духовен център след завръщането от емиграция в Съветския съюз на известния кооперативен деятел Илия Бояджиев през 1929 г. Сформираните още с основаването битов хор, танцов състав и театрална трупа обогатяват репертоара си и с нова енергия отдават своя талант за културното израстване на граматичани. Книгите, дарени от родолюбиви странджанци, се разнасят от читател на читател.
Бурно време на духовно извисяване
Никой не е безразличен към дейността на читалището, което тогава единствено е подхранвало духа на родното село.
Огънят, разпален в онези далечни години, не загасва и до днес. Модерната сграда, построена през 1965 г., е културен център на селото ни и днес. Този дом на духа се е извисил със съдействието на незабравимия ни и тачен земляк Начо Папазов, който успя да извоюва необходимите финансови средства от държавния бюджет. Огромен принос има и Васил Попов - директор на основното училище и тогавашен деен председател на читалището...
Първият събор надпяване в с. Граматиково през 1960 г.
Днес председателят на читалището Стоян Христов и секретарката Екатерина Бораджиева са достойни наследници на родолюбивите дела на нашите предци. Тяхната всеотдайност и успехите им ще останат в светлите страници на читалищната летопис... Неслучайно нашето читалище се намира на видно място - в центъра на селото:
“Читалището
чака на площада
да посрещне
гости отдалече,
а всеки
от земляците ни страда
като се разделя
с него вече”.
Гостите на Граматиково по традиция се посрещат от фолклорната група на читалището с химна на Странджа “Ясен месец веч изгрява”. А по празниците тук намират изява майсторите на народни музикални инструменти. Сред тях се откроява известният изпълнител на гайда Петко Янгьозов. Земляците ни се гордеят с нашите гласовити певци: Петко Нанчев, Манол Михайлов и други техни последователи.
А също и с певеца от Бродилово Динко Михайлов, който не пропуска местен празник. И днес се възпроизвеждат почитани отдавна празници и традиции. Като се раждат и нови. Златният медал, многобройните грамоти и отличия са завоювани от читалищните самодейци в Копривщица, Петрич, Ямбол и на много други сцени.
Всяка година сурвакарите огласят със звънките си гласове улиците и дворовете на селото с пожелания за здраве и берекет. На 1 март се отбелязва подобаващо Денят на самодееца, а на 1 април - Денят на шегата. В началото на август тук се провежда и интересната детска игра “Последният печели”. На 7 август 2022 г. бе отпразнуван тържествено Денят на приятелите.
От мало до голямо в ритъм и странджанска стъпка, водени от звуците на майсторите - певци и свирачи, извиват кръшни хора...
В чест на Преображение Господне и празника на селото младият художник от Граматиково Мартин Стоянов, на 14 години, представи своя колекция от картини. По традиция на “Свети Илия тъпан и гайда свирят и хора се вият”. А борбите са в разгара си.
През лятото, когато внуците и правнуците посетят родния ни край, тук се провежда Детски кулинарен празник. С трепет и вълнение децата приготвят вкусни храни и напитки.
Многобройни са и участията на самодейците в летните културни празници на община Малко Търново, във Фестивала на зелениката и при посрещането на туристи. Според ръководството на читалището неоценима помощ за провеждането на всички културни мероприятия им оказва дългогодишният кмет на общината Илиян Янчев, който уважава народните традиции и държи много на родовата памет.
Читалищните творци са участвали с програма за нестинарство и обичаи в японска телевизия за ЮНЕСКО
А фолклорната група е показала пред НДК нестинарски игри и хора и е получила награда за най-атрактивно представяне.
На 1 ноември в читалището се отбелязва Денят на народните будители. И се отдава заслужена почит на делото на книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нашата нация. В Граматиково си имаме и съвременна странджанска будителка - дългогодишната секретарка на читалището Екатерина Бораджиева.
В дневника на читалището на 19 декември 2022 г. е записано: “Хвала на жените от Граматиково. Кулинарки и скопосни домакини, майсторки ненадминати на Странджанския зелник, на пипера расол, ореховки, кексове, рула, соленки и на шеговити лакърдийки. Първата награда бе изработена от сръчните ръце на г-жа Станка Борисова, бившата културномасовичка във Военния клуб в Бургас”.
А подарък за всички бе един топъл коледен лъч от колекцията на художничката Катя Стоянова - Махони, който ще грее в читалището.
Подарените от генерал Тодор Бояджиев картини, нарисувани от баща му - Коста Бояджиев, и картините на Петър Чалъков също красят стените на читалищната сграда.
Няма месец, през който в читалището да не се чества някой празник: Трифон Зарезан с Фестивала на виното, Бабинден, Кукеровден с белия странджански кукер, Богоявление, Ивановден, 3 март, 8 март, Благовещение, 11 май - Денят на библиотекаря, Яньовден, Ден на възрастните хора, Ден на християнското семейство, Никулден, Ден на диабета и други.
На 26 май се организира поход до Влахов дол - Голямото аязмо, където се провежда нестинарско шествие.
По традиция се украсява новогодишна елха. За Бъдни вечер Стоян Христов и Катя Бораджиева призоваха земляците си: “Предстои Рождество Христово. Запалете му бъдник в сърцата си! Бъдете благословени от Бог за здраве и берекет!”.
През 2017 г. бе чествана тържествено 90-годишнината от създаването на читалището, като се издаде и юбилейна книга. А през 2018 г. се отбелязаха 120 години от рождението на Илия Бояджиев и 90 г. - от рождението на Дико Фучеджиев.
Всички проведени събития се записват от секретарката в Летописна книга.
Да знаят младите какво е направено от предците им и да го надграждат
Нашето село е дало много известни личности - интербригадисти, министри, професори, лекари, творци, генерали. Неслучайно странджанската поетеса Мария Славкова споделя с възторг:
“Растяло
Граматиково, растяло...
Петнадесет професори
то дало,
писатели, военни и певци,
хора грамотни -
всички те творци!”.
В момента читалището ни се обновява отвътре и отвън. През пролетта ремонтът ще приключи и то ще блести отдалече - санирано и с атрактивна мазилка. Така ще стане още по-привлекателен духовен център, който ще подклажда огъня на странджанските традиции.
Стефан ШОПОВ
Последвайте ни
0 Коментара: