Улиците на Пловдив все повече заприличват на сцена, където се изявяват артисти, пърформари, музиканти, танцьори, художници. За радост на децата и минувачите с артистичен дух. Напоследък обаче най-голямо впечатление правят младежите, които се занимават с огнен пой. Това е изкуство на въртене и люлеене на тежести, завързани на въже, като се повтарят различни ритмични и геометрични модели. Щом тежестите се запалят, поят се превръща в огнен мегаспектакъл, изпълнен с адреналин и емоция, пише Марица.

18-годишната Даниела Кирилова  се причислява към младежите, които са избрали този артистичен начин на живот. Тя е уличен артист - занимава се с въртене на огнен пой, огнена тояга, жонглиране, свири на алтернативни музикални инструменти.

А някои от тях си прави и сама.  Дани, която е родом от Велинград, показва своето изкуство по улиците на Пловдив. И тя като Дон Кихот е прозряла, че свободата е на върха на копието - тоест на огнената тояга. Бунтарката не иска да живее по скучните норми, наложени от обществото, а като пътуващо "огнено" момиче.  

„Винаги съм харесвала въртенето на пой. Чаках момента, когато ще срещна човек, който се занимава с това и ще ме научи,“ споделя тя. Този момент идва преди около три години, когато  Дани се запознава с чаровник от племето на уличните артисти.

Той я въвежда в изкуството на поя. И от този момент разбира, че  това е нещото, на което може да се посвети изцяло.  

Обяснява, че като при всяко друго ново начинание, и тук се започва от нулата. Ако направо скочиш на горящия пой, единственият ефект, който можеш да постигнеш, е да се прибереш изгорена и разплакана.

Първата стъпка в това изкуство e тренировъчният пой. Той може да бъде направен лесно - от подръчни материали. Всичко, което ти трябва, са чифт дълги чорапи и две еднакви тежести, например топки за тенис на корт. 

„И след това се отдаваш на здрава тренировка. Аз лично съм прекарвала по шест часа на ден, за да подобря уменията си. Днес можеш сам да се научиш на всичко, тъй като в онлайн платформата Youtube дават хиляди видеоуроци по пой. Водят ги различни гурута в тази дисциплина. Единственото, което ти трябва, е желание и малко координация“, казва Дани. 

След няколко месеца, прекарани в усилени тренировки, момичето се престрашило да бъде част от истинското преживяване - да върти топките от огън. Те са по-тежки от тренировъчните и са вързани за вериги.

"За мен това и досега си остава едно невероятно усещане. Да почувстваш стихията на огъня е нещо, което трудно може да опишеш. Емоцията те отключва и те променя като човек. Двете огнени сфери се въртят и моделират съзнанието на артиста. Ставаш едно с пламъка, сливате се", разказва Дани.  

Младата артистка е участвала в много благотворителни изяви в родния си Велинград, най-често в училищата. А дори успява да изкара и някой лев за себе си, като върти пой „на шапка“. Въпреки това заявява, че парите не са важни за нея:

"Колко ще изкарам, никога не е било от значение за мен. Щом видя усмивките на хората, които наблюдаваш шоуто, се зареждам с позитивна енергия - това е истинският смисъл на уличното изкуство. А и покрай въртенето на пой съм се запознала  с много нови и интересни хора, завързала съм приятелства", разказва тя. 

И предупреждава, че това изкуство може да бъде  опасно - особено ако започнеш да въртиш с огнен пой без нужната подготовка и умения.

„Случвало ми се е да си запаля косата или дрехите. В такива ситуации трябва да се реагира бързо, за да се спасиш. А веднъж пламна дори и бутилката с газ. Лумна огън, стана страшно. За щастие никой не пострада, а публиката дори помисли, че експлозията е била планирана като част от изпълнението“, разказва момичето. 

Сега Дани често гостува в Пловдив. Тя вече е част от новосъздаденото общество на уличните артисти в града. Минувачите по Главната се възхищават  как свири на джембе или диджериду и как върти нощем огнения си пой. И без да се усетят, попадат в магичния свят на магичния пърформанс.

Новозеландските маори създали пой

Въртенето на пой е било създадено от изобретателните мъже на племето Маори, които населявали Нова Зеландия. Те използвали поя, за да увеличат гъвкавостта и силата на китките и ръцете си, а и за подобряване на координацията.

На езика на племето, пой означава топка.  Уменията, придобити при практикуването му, били прехвърляни в различни бойни техники и похвати. По-късно се  развил в традиционен танц, изпълняван от жени.

Днес пой се е разпространил отвъд културата на маорите и се е превърнал в хоби и забавление, а за професионалистите - и в изкуство. Съществуват два основни вида: къс пой, където дължината на въжетата се равнява на разстоянието между началото на пръстите и китката.

И дълъг - при който разстоянието е равно на това между пръстите и рамото. В днешно време доста по-популярен е дългият пой.

Петте вида рисунки върху мрака

Ако искате да се занимавате  с въртене на огън, но нямате  идея откъде да започнете, ето основните видове пой:  

Тренировъчен  

Това е най-често срещаният вариант. Повечето хора предпочитат да направят сами първия си пой, като за целта могат да бъдат използвани различни материали. Можете да го поръчате и от интернет, цената не е висока. Със сигурност биха издържали повече от поя самоделка, като можете да го поръчате в цвят по избор. Независимо дали сте професионалист, или тъкмо прохождате в тази дисциплина, всеки трябва да има по един тренировъчен пой, за всеки случай. 

Светещ

Отново лесен за сглобяване пой вкъщи. Най-често представлява сигнализираща пръчка, която можете да закупите за 1 лев от магазините за планинска екипировка, завързана за връзка за обувки. Тъй като пръчките светят само по няколко часа, не е проблем дори да ги изгубите. 

Маори 

Това е най-традиционният тип пой, доближаващ се максимално до оригинала - използван от племето маори. Той е направен  от плетено въже, а за тежест се използва специален възел, наречен „маймунски юмрук“. 

Лед

Подходящ за хората, които са професионалисти в занаята и обичат купоните. В единия край на въжето има специални дръжки, за по-добър захват, а на другия  силни лед светлини. Ефектът от въртенето на този тип пой е уникален. 

Огнен

Повечето хора започват да се занимават с пой, за да достигнат до това ниво. Този пой е направен от кевлар, а връзките са направени от стоманени вериги - причините са очевидни. Въртенето на огън може да изглежда много пленително и завладяващо, но с него трябва да се внимава. Който си играе с огъня, рано или късно се изгаря.